Wysokie loty uniwersyteckie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest odnotywowany w kilku prestiżowych międzynarodowych rankingach uczelni wyższych. Staje się tym samym bardziej rozpoznawalny na świecie.

Najbardziej prestiżowe są rankingi tzw. "wielkiej czwórki". To m.in. QS World University Rankings, w którym Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zadebiutował w 2022 roku. Obecnie zajmuje tam miejsce w przedziale 1200-1400

Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni, prof. Paweł Wielgosz: "Uczelni, które funkcjonują na świecie jest około 50 tysięcy. Większość z nich stara się uczestniczyć w rankingach. Także to nasze miejsce w rankingu QS jest bardzo dobre. W tych głównych czterech z tego tzw. BIG-4 pojawia się 15-30 uczelni z Polski. A my jesteśmy w tej grupie rozpoznawalnej w świecie.

Do wspomnianej grupy BIG-4 należą także: Szanghajski Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata, U.S. News Best Global Universities oraz THE - World University Rankings. W tym ostatnim Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest także klasyfikowany. Pod koniec września ukaże się jego kolejna edycja na 2023 rok. Wcześniej zajmowaliśmy w nim miejsce około 1000.

Uczelnie na świecie klasyfikowane są także pod względem realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Na tym opiera się np. UI GreenMetric. W 2022 roku UWM awansował w nim o 50 pozycji i został sklasyfikowano na 720 miejscu spośród 1050 szkół wyższych z całego świata, które zostały uwzględnione w zestawieniu.

Prorektor prof. Paweł Wielgosz: "W wakacje skończyliśmy przygotowywać dość obszerną ankietę a do końca roku powinny ukazać się wyniki za 2023 rok. Działań związanych ze zrównoważonym rozwojem podejmujemy dużo. Jednym z przykładów jest powołanie Forum Zielonych Uniwersytetów."

 Piotr Szauer

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz