Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w nocy z 5 na 6 sierpnia 2023 r. na moście św. Jana w Olsztynie. Według ustaleń prokuratora, pokrzywdzony w tej sprawie mężczyzna, przechodząc przez most, prowokował przypadkowych przechodniów i zachowywał się agresywnie. W pewnym momencie zaatakował oskarżonego Piotra M. Jednakże oskarżony, po zadaniu pokrzywdzonemu kilku uderzeń, doprowadził go do stanu bezwładności. Następnie oskarżony chwycił pokrzywdzonego za ubranie, po czym przerzucił go przez barierkę mostu z wysokości około 7 metrów do rzeki. Głębokość koryta rzeki w miejscu upadku wynosiła od 60 do 80 cm, natomiast dno pokryte było kamieniami oraz kawałkami betonu.
W ocenie prokuratora, Piotr M., zrzucając pokrzywdzonego z mostu do rzeki, przewidywał możliwość pozbawienia go życia i godził się na to, a tym samym usiłował doprowadzić do jego śmierci. Oskarżony zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na to, że pokrzywdzony wpadł do wody, która zamortyzowała jego upadek.
Pokrzywdzony mężczyzna w wyniku działania oskarżonego miał doznać stłuczeń, w tym głowy, oraz drobnych ran na rękach.
Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 29 października 2024 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Piotr M. w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do zarzutu i odmówił złożenia wyjaśnień, wobec czego Sąd odczytał jego wcześniejsze wyjaśnienia złożone w trakcie postępowania przygotowawczego. Piotr M. podał wówczas, że jedynie uderzył i odepchnął pokrzywdzonego, ale nie chciał mu zrobić krzywdy.
W trakcie następnych terminów rozprawy Sąd odebrał ustną opinię od biegłego z zakresu medycyny sądowej, a także przesłuchał świadków i pokrzywdzonego.
Z kolei na rozprawie w dniu 19 lutego 2025 r. Sąd uprzedził strony o możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu zarzuconego oskarżonemu z usiłowania dokonania zabójstwa na usiłowanie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Następnie Sąd zamknął przewód sądowy i udzielił głosu stronom.
Prokurator w mowie końcowej wniósł o uznanie oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i wymierzenie mu za to kary 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei obrońca oskarżonego wniósł o zmianę kwalifikacji prawnej czynu zarzucanego Piotrowi M. na art. 160 kodeksu karnego (tj. narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu) oraz przyjęcie, że oskarżony co najwyżej przekroczył granicę obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia, i odstąpienie od wymierzenia mu kary.
Sąd Okręgowy w Olsztynie z uwagi na zawiłość sprawy odroczył publikację wyroku do dnia 4 marca 2025 r.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 19 lutego 2025 r.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz