Słuchaczy Uniwersytetu III Wieku gościmy w naszych progach już po raz drugi. Na spotkanie przyszła 16 osobowa grupa pań i panów, poprzez których chcemy trafić do ludzkiej wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka. Gdy za ścianą, w klatce obok lub sąsiednim budynku ma miejsce przemoc domowa.
Wykład rozpoczęła Pani Barbara Dytkowska, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Braniewie, przybliżając psychologiczne aspekty sprawcy i ofiary przemocy. Część praktyczną, czyli co to jest Niebieska Karta i jaką pomoc można uzyskać od Policji i innych instytucji, poprowadziła funkcjonariuszka braniewskiej jednostki.
W naszym powiecie w ubiegłym roku policjanci podejmowali 1368 interwencji domowych. Dzielnicowi w ubiegłym roku założyli 78 Niebieskich Kart – procedury, która zostaje uruchomiona w momencie stwierdzenia przemocy w rodzinie. W przeważającej części sprawcami przemocy są mężczyźni będący pod działaniem alkoholu. Wśród 163 pokrzywdzonych było 64 dzieci. Aby jednak podejmowanie przez nas działania mogły być skuteczne i przynosiły oczekiwany skutek dla ofiar przemocy, bardzo ważna jest szybkość udzielonej pomocy. I tu właśnie potrzebne są Państwa spostrzeżenia, czy ktoś z sąsiedztwa nie potrzebuje pomocy.
Pomoc, która przychodzi w odpowiednim momencie, ma nieocenione znaczenie. Niejednokrotnie może ocalić czyjeś życie. A przemoc, która potrafi trwać latami, wyniszcza rodzinę, uczy dzieci agresji, aby w końcu, gdy dorosną, same stały się sprawcami przemocy.
Nie bądź obojętny na cudzą krzywdę. Poinformuj nas, jeżeli jesteś świadkiem przemocy domowej – 997, 112, 55 244 02 00.
Anna Kos
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz