Za mundurem

150 osób przekroczyło bramę braniewskiej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, aby rozpocząć szkolenie wojskowe. Po jego zakończeniu rozpoczną oni służbę w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

80 rekrutów będzie szkoliło się przez 16 dni. To osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Będą zatem poznawać podstawy – obsługę broni, strzelanie, poruszanie się w terenie, taktykę, pierwszą pomoc na polu walki. Szkolenie zakończą złożeniem uroczystej przysięgi. Pozostałe 70 osób składało już przysięgę wojskową. One mają osiem dni, aby przypomnieć sobie wojskowe działania i zgrać się z kolegami i koleżankami, z którymi później będą służyć w swoich macierzystych batalionach: w Braniewie, Morągu, Olsztynie, Giżycku i Ełku.

 

Dumni z munduru

 

Dzień przyjęcia nowych żołnierzy zbiegł się z wyjątkowym wydarzeniem, obchodzonym po raz pierwszy w Polsce „Dniem Dumy z Munduru”. Tego dnia żołnierze WOT i aktywnej rezerwy mogli przyjść do swoich miejsc pracy, szkoły i  uczelni ubrani w mundury. Zaś kandydaci do służby właśnie tego dnia założyli mundury po raz pierwszy. Było to dla nich szczególne przeżycie – pierwszy dzień ich służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, a także pierwszy raz, gdy mieli okazję ubrać mundur, który będzie towarzyszył im w trakcie ich misji.

 

Ale najpierw formalności

 

Początek służby to jednak nie tylko moment założenia munduru, to również czas na spełnienie formalności i przygotowanie się do wymagających wyzwań, jakie stawia przed nimi służba wojskowa. Pierwszego dnia nowi rekruci wypełniali dokumenty, poznawali strukturę jednostki, a także mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z  kolegami i koleżankami, którzy staną się ich towarzyszami broni. Nie zabrakło również czasu na aktywność fizyczną. Zaliczenie prób sprawnościowych w ramach wychowania fizycznego to nie tylko test umiejętności, lecz także dowód determinacji i gotowości do wyzwań, które czekają przed żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Teraz ciężka praca

 

Teraz nadszedł czas na intensywne szkolenie. Przez kolejne dwa tygodnie nowi rekruci będą podejmowali działania, które mają za zadanie przygotować ich do pełnienia służby. Będą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz przede wszystkim praktyczne umiejętności, które będą niezbędne w ich dalszych działaniach.

 

Najważniejszym momentem będzie złożenie przysięgi. Uroczystość ta odbędzie się 25 maja w Braniewie i będzie ukoronowaniem ich szkolenia. To wtedy nowi żołnierze publicznie wyrażą swoje oddanie służbie, wierność Ojczyźnie i gotowość do poświęcenia dla dobra społeczeństwa.

 

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 40 tys. żołnierzy, z czego około 3,5 tys. pełni swoje obowiązki w największej z 18 brygad OT- 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

Za zgodą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen.  bryg.  dr  Krzysztof Stańczyk ustanowił 10 maja br. Dniem Dumy z Munduru w  Wojskach Obrony Terytorialnej.

W tym dniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, będący w czynnej służbie- pełniący Terytorialną Służbę Wojskową, żołnierze Aktywnej Rezerwy, żołnierze zawodowi- mogą udać się z miejsca zamieszkania do miejsc pracy/służby w  umundurowaniu polowym. Żołnierze pełniący TSW oraz AR mogą występować w  swoim miejscu pracy w umundurowaniu polowym, bez konieczności powołania do służby, z zachowaniem zasad żołnierskiego zachowania i przepisów ubiorczych.

Sabina Mazurek

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz