Zamknięte miasto. Powrót do przeszłości?

Każdorazowy wjazd Polaka do przygranicznego, prawie 9-tysięcznego Mamonowa może się obecnie skończyć przykrymi konsekwencjami. Miasto codziennie, całodobowo patroluje około pięciu umundurowanych funkcjonariuszy granicznych FSB. Ich zadaniem jest uniemożliwienie pobytu w mieście Polakom, którzy nie posiadają przepustki na wjazd i pobyt w tym grodzie.

 Nie można więc np. kupić leku w jednej z siedmiu aptek, czy np. butelkę wody mineralnej w jednym z kilkudziesięciu sklepów spożywczych czy też paczkę rosyjskich cukierków dla polskich dzieci, aby wiedziały, że „ruskie konfiety” też są słodkie.

Dlaczego więc Mamonowo jest tak pilnie strzeżone przed obcymi, którzy mogą jedynie przejechać tranzytem przez to miasto?

Nie ma tu przecież słynnych rakiet „Iskander” czy też S-400 „Tryumf”. Jedyne wojsko to kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pilnują magazynów z przestarzałą „techniką”.

            Mer miasta nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, gdyż federalne przepisy o ochronie granicy państwowej mają wyższość nad samorządowymi przepisami miejskimi.

            Sami rosyjscy pogranicznicy nie wiedzą o co tu dokładnie chodzi. Kazali łapać to łapią. Dlaczego dopiero od kilku tygodni „odgrzebano” ustawę z 2007r. o przepustkach? Do tej pory praktycznie jej nie egzekwowano.

            Może Polacy stanowią jakieś szczególne zagrożenie dla miasta i jego mieszkańców? A może nie chcą stać przed granicą w długich kolejkach i kombinują aby wrócić do Polski przez „zieloną granicę”?

            Przepisy – rodem z dawnego ZSRR

Po terenie Obwodu Kaliningradzkiego można poruszać się bez przeszkód  z wyjątkiem strefy przygranicznej (pas o szerokości 5km wzdłuż wszystkich granic OK). Reguluje to ustawa z 2007 roku FR dotycząca funkcjonowania tzw. strefy nadgranicznej. Określa ona zasady przebywania w 5-o kilometrowej strefie nadgranicznej zarówno obywateli FR, jak i cudzoziemców (w tym Polaków).

            Strefa ta obejmuje m.in. takie miasta w OK jak: Mamonowo, Bagrationowsk, Sowieck, Żeleznodorożnyj.

            Granice tej strefy oznaczone są tablicami niebieskimi zawierającymi napisy w kolorze białym, w językach rosyjskim i angielskim.

            W celu pobytu w strefie nadgranicznej (nawet na godzinę) należy uzyskać przepustkę. Obowiązek ten dotyczy wszystkich cudzoziemców oraz obywateli FR zamieszkałych poza obszarem strefy. Przepustki wydawane są m.in. przez Zarząd Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa FR w Obwodzie Kaliningradzkim; Kaliningrad, ul. Suworowa 15, Tel: 007-4012691113. Wydaje je również Naczelnik Oddziału Pogranicznej Komendantury FSB w Bagrationowsku płk Władimir Rybakow. Do wniosku o przepustkę powinny być dołączone niezbędne dokumenty. Można je przesłać faxem. Po odbiór przepustki należy się zgłosić osobiście. Czas oczekiwania na jej wydanie to 2-6 dni. Przepustka jest bezpłatna.

            W przypadku stwierdzenia pobytu w strefie nadgranicznej (np. w Mamonowie) bez przepustki cudzoziemiec podlega zatrzymaniu w celu wyjaśnienia. Jest też odnotowany w bazie danych FSB.

Przy następnym zatrzymaniu przez rosyjską Pograniczną Służbę FSB może być nałożona grzywna w wysokości od 100 do 500 rubli. Trzeci, kolejny przypadek łamania przepisów o nielegalnym wjeździe np. do Mamonowa może się skończyć deportacją i stałym zakazem wjazdu do FR.

            Czy taka była intencja ratyfikowania umowy o małym ruchu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim?

 

                                                                                              Roman Hyczko

Źródło: Własne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz