Zaproszenie na warsztaty PROJEKTU „NASZE ATLANTYDY”

Projekt koncentruje się na przekazaniu lokalnym środowiskom i organizacjom doświadczeń Stowarzyszenia Tratwa zdobytych w trakcie realizacji programu Złoty Piasek. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży ze środowisk wiejskich . Jest jednym z projektów modelowych powstałych w ramach Programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Nasza metoda pracy polega na aktywizowaniu i odbudowywaniu relacji i wymiany kulturowej  pomiędzy pokoleniami. Działania proponowanego programu uczą  stosowania form artystycznych i edukacyjnych  umożliwiających wykorzystanie przez młodych ludzi lokalnych zasobów kulturowych - szczególnie pamięci najstarszych mieszkańców ich miejscowości. Działania programu wykorzystują różne techniki interpretowania zasobów otoczenia kulturowego dając w efekcie prezentacje plastyczne i multimedialne.

Celem  Programu "Złoty Piasek" jest rozwój umiejętności dyskursu z przeszłością i tradycją , a także po prostu zrozumienia swoich najbliższych przez młodych uczestników.

Zajęcia prowadzone przez autorów i realizatorów projektu „Złoty Piasek” - Ryszarda Michalskiego i Wiolettę Pruską, trwające łącznie 20 h, odbędą się w Olsztynie w dniach 18 i 19 czerwca br. Warsztaty poświęcone będą metodom rozwoju umiejętności aktywnego odnajdowania w pamięci lokalnej wiedzy rozpoznawanej przez młodzież jako istotną w procesie osiągania samodzielności życiowej oraz formom w jakich ta wiedza i doświadczenie mogą wpływać na wzbogacanie sposobów społecznego funkcjonowania młodych ludzi.

                Zajęcia układać się będą wokół następujących tematów:

  1. współczesne relacje międzygeneracyjne,
  2. umiejętność prowadzenia wywiadów biograficznych. Rozumienie i interpretacja różnorodnych faktów    kulturowych - interpretacji własnego otoczenia społecznego. W trakcie zajęć prowadzone będą ćwiczenia z analizy symptomów kulturowych i ukrytych treści w oparciu o materiały zgromadzone w trakcie poprzednich projektów "Tratwy",
  3. tworzenie scenariuszy "opowiadaków"  - będących znacząca kompozycja elementów rożnych opowieści   seniorów,
  4. Projektowanie "opowiadaków" - plastycznych, bądź multimedialnych zapisów mnemotechnicznych wybranych opowieści. Praca nad stworzeniem wspólnego "opowiadaka",
  5. zajęcia z „gawędziarstwa” - nauka praktycznego sposobu publicznego prezentowania "skarbów pamięci" własnego środowiska.
  6. planowanie strategii wykorzystania i utrwalania efektów procesów zainicjowanych w trakcie

realizacji "Złotego Piasku"

 

Wszystkim uczestniczącym w warsztatach organizacjom, zaproponujemy wspólne tworzenie "Encyklopedii Ogniw" - ebook'a, ilustrującego archiwalnymi fotografiami i fragmentami przeprowadzonych przez młodzież wywiadów z seniorami, hasła wybrane wcześniej przez młodzież. Trzem wybranym organizacjom, aktywnie - przez konsultacje i dodatkowe zajęcia warsztatowe, pomożemy w pełnej realizacji cyklu "Złotego Piasku".

Organizatorzy zapewniają wyżywienie oraz zakwaterowanie.

Zgłoszenia z krótką informacją o organizacji delegującej prosimy przesłać na adres:

gora44@poczta.onet.pl 

Kontakt tel. 606 1085 12

Źródło: Własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz