ZDALI EGZAMIN, ZA CHWILĘ ZŁOŻĄ PRZYSIĘGĘ WOJSKOWĄ

O świcie z braniewskich koszar wyruszyło blisko 100 nowych żołnierzy, których czekał pierwszy poważny, wojskowy test – pętla taktyczna. Było to podsumowanie ostatniej w tym roku „szesnastki” organizowanej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy mieli za sobą szkolenie podstawowe przystąpili do testu swoich umiejętności.

Z pełnym oporządzeniem i karabinkami GROT przemierzali braniewski poligon, wyznaczając trasę przemarszu za pomocą mapy. Na trasie czekały ich punkty sprawdzające, czego nauczyli się podczas „szesnastki”. Nie zabrakło m.in. testu ze strzelectwa, taktyki lekkiej piechoty, dostarczania amunicji na czas i ratownictwa pola walki.

 

Na wszystkich etapach pętli każdej sekcji towarzyszył instruktor zwany „duchem”. To żołnierz, który czuwa nad przebiegiem testu i dba o bezpieczeństwo ochotników. Jego zadaniem jest także ocena sposobu działania sekcji. „Duch” nie udziela rad i nie ingeruje w decyzje podejmowane przez żołnierzy. Interweniuje wyłącznie w przypadku zagrożenia.

Wszyscy żołnierze, którzy przystąpili do pętli ukończyli ją pomyślnie. Teraz czeka ich zwieńczenie trudu szkolenia – uroczysta przysięga. Słowa jej roty wypowiedzą na terenie braniewskiej jednostki wojskowej przy al. Wojska Polskiego 7 w sobotę (2.12) o 10:00.

Po przysiędze wojskowej żołnierze rozpoczną służbę w swoich jednostkach, gdzie czekają ich trzy etapy szkolenia. Pierwszy z nich to szkolenie indywidualne, w trakcie którego rozszerzane są podstawowe umiejętności. Drugi to szkolenie specjalistyczne, podczas którego żołnierze uczą się obowiązków związanych z konkretną funkcją. Cykl kończy szkolenie zgrywające pododdziały, w którym na pierwszym miejscu jest działanie zespołowe.

4W-MBOT przygotowuje się już do kolejnej „szesnastki”, która rozpocznie przyszłoroczny cykl szkoleniowy. To szkolenie odbędzie się pod hasłem „Ferie z WOT” i będzie skierowane przede wszystkim do uczniów i nauczycieli, którzy przerwę w nauce i pracy będą chcieli wykorzystać na zyskanie wojskowych umiejętności. Oprócz nich zgłosić się może każdy chętny, pełnoletni mieszkaniec regionu, który spełnia wymogi formalne.

Wojska Obrony Terytorialnej liczą 38,5 tys. żołnierzy. Około 10% z nich to żołnierze 4W-MBOT – najliczniejszej w tej chwili brygady w całej formacji. Służą oni w batalionach w Braniewie, Morągu, Olsztynie, Giżycku i Ełku.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz