w dystrybucji jest najnowszy, nr 2/42, 2010
ZNAD WILII
ISSN 1392-9712, indeks 327956, cena 10 Lt / 12 zł
Jakie publikacje znajdą w nim Państwo?
***IN MEMORIAN:
Romuald Mieczkowski, Po 10 kwietnia 2010 i Wojciecha Siemiona (1928-2010) ukochanie świata, ze wspomnieniami o Tych, co odeszli;
***ZNAD NETTY:
Ewa Jakubowicz, Maria Kisielewska, Liceum z królewskim rodowodem i odrestaurowaną duszą, o szkole w Augustowie z imienia i inicjatywami, skierowanymi na utrzymywanie kontaktów z Polakami zagranicą;
***GALERIA, PASJE:
Romuald Mieczkowski, Zapiśnik uczestnika i obserwatora, o przedsięwzięciach i spotkaniach twórczych z udziałem wilnian;
Sylwetki artystów Ziemi Wileńskiej: Helena Głogowska, Józef Farbotko i jego związki Wilnem; M. J., Poczet plastyków wileńskich (od XVI w. do 1945), odcinek 26
***KAWIARNIA LITERACKA:
XVII Międzynarodowe Spotkania Poetyckie Maj nad Wilią, z kroniką, zdjęciami i i opisem tegorocznego festiwalu:
Romuald Mieczkowski, Grunwald znaczy Żalgiris. Potyczki o kulturę; Współczesna poezja litewska: Ruta Brokert; O tym, co kształtowało tożsamość: Romuald Mieczkowski, Odeszli ludzie, wyrosły drzewa, zostało słowo (jest to niedrukowany fragment większej całości wspomnień-powieści dokumentalnej, nad którą pracuje autor); Tadeusz Samborski, Polski dwugłos o poecie z Wołynia: polonista i historyk o Janie Rumlu, z opowieścią o tragicznym losie w czasie wojny na Ukrainie o wspaniale zapowiadającym się poecie;
***Z HISTORII PLACÓWEK NAUKOWYCH WILNA:
M. J. Korporacje na Uniwersytecie Wileńskim, o niebywałej aktywności organizacji społecznych na Wszechnicy Wileńskiej:
***HISTORIA WOJSKOWOŚCI:
Tadeusz Zubiński, Flota wojenna krajów bałtyckich przed II wojną śświatową,
z mało znaną informacją o potencjale tych krajów;
***NARODOWCY A SPRAWA LITWY:
Jan Engelgard, Litwa w polityce Komitetu Narodowego Polskiego w latach 1917-1919, temat podjęty jest po raz pierwszy;
***KRAJOZNAWSTWO:
Tomasz Krzywicki, Szlakiem Mickiewicza na Białorusi, z barwnym opisem i aktualnymi zmianami; Dawne Kresy oczyma Francuza: Bruno Koper, Z Kowna do Lwowa na rowerze, niezwykle spostrzegawcze refleksje człowieka, który ma dystans do tych krajów;
***LITWA – POLSKA. Z MIESIĄCA NA MIESIĄC:
Maciej Mieczkowski, Litwa upamięnia ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.Wydarzenia, fakty, opinie. W kulturze i jej okolicach. Jest to pozycja bardzo cenna nie tylko ważna dla badaczy, ale dla tych wszystkich, których interesują relacje polsko-litewskie. Blok miejscami czyta się niczym powieść sensansyjną, miejscami nudzą nas delkaracje (nie)załatwiania niezałatwionych od ponad 20 lat problemów;
A ponadto:
LISTEM, FAKSEM, MAILEM: Poczta redakcyjna (a niej opinie: prof. Władysława Zajewskiego o prof. Juliuszu Bardachu, prof. Artura Kijasa; prof. Ignacego S. Fiuta; apel mieszkańców Ławaryszek w sprawie wsparcia remontu kościoła; innych Czytelników).
W numerze jak zwykle dużo zdjęć.
Czytając pismo, wydawane po polsku na Litwie,
wspieramy odradzającą się tam inteligencję polską!
Dziękuję za to i zapraszam do nabywania kwartalnika w kioskach RUCHu, niestety, tylko w nielicznych, proszę pytać! ZNAD WILII można zamówić też w najbliższych do Państwa kioskach RUCHu.
Zależy nam, aby pismo trafiło do Czytelnika! Wysyłamy je również pocztą i to jest bardzo skuteczna droga posiadania ZNAD WILII.
W Wilnie kwartalnik można nabyć :
w Polskiej Galerii Artystycznej Znad Wilii, Isganytojo 2/4 (k. Baszty – Boksto, na Starym Mieście; w Domu Kultury Polskiej (ul. Naugarduko 72), w ksićgarni ELEPHAS (Olandu 11).
Kontakt: 48 508764030 (Polska), i 3705 2123020 (Litwa)
Ponadto możecie Państwo zamówić książki z serii Biblioteka Znad Wilii:
Przenieść Wilno do serca. Portret Miasta
Biblioteka Znad Wilii nr 2, Wilno 2009, ISBN 978-9986-532-05-7
Poezja Polaków (z Wilna, Polski i na emigracji), Litwinów, Białorusinów, Tatara, Rosjanina, Czecha i Estończyka tworzy unikalny Portret Miasta z najpiękniejszymi wierszami 50 autorów. Są to m.in.: Ihar Babkou, Tadeusz Chabrowski, Leszek Długosz, Vytautas Landsbergis, Marcelijus Martinaitis, Henryk Mażul, Zianon Paźniak, Wojciech Piotrowicz, Alicja Rybałko, Ramute Skučaite, Józef Szostakowski, Tomas Venclova, Sławomir Worotyński.
W opracowaniu zamieszczono oddzielne wklejki z 24 fotografiami Wilna.
Romuald Mieczkowski, Nikt nie woła
Biblioteka Znad Willi nr 2, Wilno 2007, ISNB 978-9986-532-04-0
82 wiersze ukazują Wilno, widziane przez Polaka, mocno związanego z tym Miastem, patrzącego nań czasem z pewnej perspektywy. Dostrzega on złożoność nieodwracalnych zmian, stara się uzmysłowić sens wielkich i małych, straconych i pozyskanych Ojczyzn. Wilno w tych wierszach bywa zawsze, nawet gdy mowa jest o czymś innym. To widzenie świata dopełniają fotogramy autorstwa poety, którymi szkicuje Miasto, potraktowane jako otoczka dla zawartych przeżyć.
Romuald Mieczkowski, Objazdowe kino i inne opowiadania wileńskie
Biblioteka Znad Willi nr 1, Wilno 2007, ISBN 978-9986-532-03-31
Literatury o Wilnie i Wileńszczyźnie powstało niemało. Cieszyła się ona sympatią przed wojną, istniała w ocenzurowaniu w PRLu, temat podejmowano na emigracji. Po wojnie w większości opisywała wojenną gehennę, życie na obczyźnie.
A co działo się na terenach na Wschodzie, na których pozostali Polacy? Świadectw takich niewiele. Szczególnie, jeśli chodzi o dokonania, tworzone przez naocznych świadków.
Niektóre moje opowiadania to trudny świat człowieka, wychowanego w polskiej tradycji, ale żyjącego w twardych sowieckich realiach. Zdarzenia, mimo fabuły literackiej, są rodzajem dokumentu, bowiem ludzie noszą swe prawdziwe nazwiska. To hołd, który oddałem rodzinie, krewnym. Dzięki jednemu opowiadaniu moi dziadkowie Piotrowscy pośmiertnie zostali upamiętnieni za uratowanie podczas wojny rodziny żydowskiej. Jest to próba przypomnienia o nas, Polakach na Wileńszczyźnie, o naszych dziejach, snach i oczekiwaniach. W książce zawarłem drogie dla mnie zdjęcia z archiwum rodzinnego (RM).
Zapraszam serdecznie!
Pozdrawiam – Romuald Mieczkowski
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz