Pętla taktyczna to nie tylko sprawdzian wytrzymałości fizycznej, ale również test taktycznych i praktycznych umiejętności niezbędnych w działaniach wojskowych. Egzaminatorzy nie dawali taryfy ulgowej, wymagając od każdej sekcji pełnej precyzji w realizacji powierzonych zadań. Kluczową rolę odgrywał również „duch” – opiekun każdej z drużyn, który czuwał nad właściwym pokonaniem trasy, zgodnością działań z mapą oraz prawidłowym przekazywaniem sygnałów dowodzenia.
Pierwszym zadaniem było dopasowanie maski przeciwgazowej i przejście przez teren skażony. Każdy żołnierz musiał pokonać trasę wypełnioną gęstym dymem. Precyzyjne dopasowanie masek było więc kluczowe.
Ważna w szkoleniu terytorialsów jest umiejętność posługiwania się mapą, busolą i prawidłowe wytyczenie kierunku marszu. Dlatego także i te umiejętności były sprawdzane na pętli.
Spośród innych, ważnych punktów sprawdzianu taktycznego, należy wymienić zrywanie kontaktu ogniowego. Prawidłowa reakcja na kontakt z przeciwnikiem, tak zwane rolowanie i prowadzenie ognia to kluczowe kompetencje żołnierza na polu walki.
Jednym z ostatnich punktów pętli taktycznej była ewakuacja rannego z pola walki. Udzielanie pierwszej pomocy rannym to niezbędna umiejętność każdego żołnierza, ćwiczona nie tylko w czasie szkolenia podstawowego, ale także przez cały okres służby terytorialsów.
Pętla taktyczna to podsumowanie szkolenia podstawowego, które przygotowuje żołnierzy WOT do przyszłych wyzwań w ramach służby. Dla uczestników była to nie tylko lekcja taktyki i umiejętności praktycznych, ale również wyzwanie fizyczne i mentalne, które zakończyło się poczuciem satysfakcji i spełnienia.
Ochotnicy, którzy rozpoczęli szkolenie na początku października już w najbliższą sobotę 19.10.2024 r. na placu apelowym braniewskiej jednostki złożą przysięgę wojskową. Po przysiędze zasilą bataliony podległe 4 Brygadzie OT m.in. w Olsztynie, Braniewie, Giżycku, Morągu i Ełku.
Monika Jabłońska - Buder
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz