nie. 24/19°C
pon. 25/18°C
wto. 22/17°C
śro. 21/14°C
 
 

Placówka Straży Granicznej w Grzechotkach otrzymała imię I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza

Autor: wjflorian Dodany: 2019-06-16 09:27:12
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

14 czerwca Placówce Straży Granicznej w Grzechotkach nadano imię I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. Z tej okazji odbył się uroczysty apel, podczas którego odsłonięto tablicę pamiątkową oraz wręczono proporzec rozpoznawczy I Pułku Kawalerii KOP. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Parafii Świętej Rodziny w Żelaznej Górze.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, instytucji rządowych, kultury i oświaty, służb współdziałających ze Strażą Graniczną, stowarzyszeń, duchowieństwa oraz uczniowie. Wśród zaproszonych gości były również rodziny żołnierzy I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pograniczna.

Wszystkich zgromadzonych na placu przed siedzibą placówki przywitał Komendant Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach ppłk SG Tomasz Chwietkiewicz.

 Następnie odczytano akt nadania imienia Placówce SG w Grzechotkach. Odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową. Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Pan Waldemar Bocheński przekazał Placówce Straży Granicznej w Grzechotkach proporzec rozpoznawczy, symbol dziedziczenia tradycji I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pograniczna.

 Wręczono okolicznościowe wyróżnienia osobom, które z zaangażowaniem wspierały tą inicjatywę.

Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Robert Inglot podkreślił, że zaszczytem jest uhonorowanie Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach nadaniem imienia I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pograniczna, ułanów zasłużonych w walce o Ojczyznę. Głos zabrali również Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Pan prof. dr hab. Mirosław Golon.

Z kolei w swoich wystąpieniach Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych Pan Waldemar Bocheński oraz rodziny żołnierzy I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pograniczna podziękowali funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za pamięć o I Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pograniczna i ich zasługach dla Ojczyzny.

Placówka Straży Granicznej w Grzechotkach została włączona w struktury Warmińsko-Mazurskiemu Oddziału SG, 7 grudnia 2010 roku. Międzynarodowe przejście graniczne dla ruchu osobowego i towarowego. Ochrania odcinek granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską o długości blisko 20 km.

1 Pułk Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza składał się z żołnierzy, którzy na co dzień pełniąc służbę graniczną, w chwili najwyższej potrzeby w błyskawiczny sposób zgrali się w jednolity organizm, tworząc jeden z najlepszych pułków jazdy polskiej. Za podsumowanie, niech służą słowa rotmistrza Maciejowskiego: „Tragiczny był koniec, krótkiej, lecz pełnej chwały historji 1 pułku kawalerji K.O.P. Pułku, którego działania nigdy nie przyniosły ujmy honorowi żołnierskiemu, Pułku, który swą krwią podkreślił piękną tradycję Polskiej kawalerji”.

Informacje i zdjęcia: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

  

Źródło: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej


   

Zdjęcie 2 z 16

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-07-22 10:41:05
Dodane: 2020-07-22 10:38:03
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją