pon. 19/11°C
wto. 23/12°C
śro. 24/15°C
czw. 23/16°C
 
 

,,Bezpieczna Droga do Szkoły”

Autor: kzs Dodany: 2019-09-05 17:40:05
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

Od 2 września 2019 r. Policja rozpoczyna działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak podstawowym zadaniem tych działań jest zapewnienie właściwego nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowo-wychowawczych w początkowym okresie nauki.

 

Policjanci ruchu drogowego już od kilku tygodni przygotowują się do działań „Bezpieczna droga do szkoły”. Jednym z zadań był przegląd dróg w rejonach szkół pod kątem prawidłowości oznakowań, czytelności znaków oraz ustawienia urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak barierki zabezpieczające chodniki, czy sygnalizatory.

Podczas rozpoczętych działań funkcjonariusze zwracają uwagę na bezpieczeństwo uczniów w rejonach szkół i placówek oświatowo-wychowawczych poprzez wzmożoną kontrolę skierowaną na przestrzeganie przepisów drogowych zarówno przez kierujących jak i pieszych. Uświadomienie kierowcom, że  przewóz pasażerów, a zwłaszcza dzieci, powinien odbywać się w sposób odpowiedzialny tj.: dorośli w zapiętych  pasach, natomiast dzieci w fotelikach ochronnych lub innych urządzeniach przytrzymujących.

W trakcie działań „Bezpieczna droga do szkoły” prowadzona jest ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna, która ma na celu promowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych. Funkcjonariusze podczas spotkań uczą dzieci jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, prawidłowego przekraczania jezdni oraz poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza. Ponadto podczas spotkań uświadamiają dzieci jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności.

Pamiętaj:

 • o obowiązku przewożenia dzieci  w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach;

 • o zatrzymywaniu pojazdu w rejonach placówek oświatowych tylko w miejscach bezpiecznych i dozwolonych;
 • o wysadzaniu dziecka z samochodu od strony chodnika lub pobocza;
 • że nie każdy uczeń może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego: dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych);
 • podczas wspólnych spacerów pokaż dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu na zajęcia i ze szkoły do domu;
 • dawaj dzieciom dobry przykład, przechodź przez ulicę tylko w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle;
 • zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na przejściach dla pieszych, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym);
 • uświadom dzieciom jak ważne dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.
 • To jak zachowujesz się na drodze zależy od Ciebie. Włącz myślenie i dbaj o pieszych, którzy w konfrontacji z autem mają małe szanse na wyjście z tego bez szwanku. Szczególnie na początku września, kiedy dla wielu najmłodszych to będzie czas pierwszych wędrówek do szkoły. Miejmy oczy szeroko otwarte i sprawmy, aby uczniowie mogli skupić się na nauce, a nie na trosce o swoje zdrowie czy życie.

  A ty, którym kierowcą jesteś? Wymowny i transparentny w swoim przekazie spot zrealizowany przez Lubuską Policję, który adresowany jest do wszystkich zmotoryzowanych powstał w trosce o pieszych. Szczególnie tych najmłodszych, którzy rozpoczynając rok szkolny muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo. Nad nim czuwają wszyscy policjanci, którzy rozpoczęli właśnie wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Więcej patroli w rejonach szkół i przedszkoli będzie można spotkać nie tylko dziś ale przez pierwsze dni września, kiedy najmłodsi przedstawiciele naszego społeczeństwa rozpoczynają rok szkolny. Większość z nich oczywiście pod opieką swych rodziców ale wielu także mając już pewne szkolne doświadczenie będzie na pierwsze lekcje wybierać się sama. Policja jako organ najbardziej odpowiedzialny za bezpieczeństwo musi je zapewnić wszystkim. W rejonie szkół i przedszkoli w takim czasie ruch gęstnieje. Każdy z rodziców chce podjechać jak najbliżej budynku, bo przecież też mają swoje obowiązki w pracy. Pośpiech, stres, zwiększony ruch i walka o parkingowe miejsca to nie najlepsze warunki bezpieczeństwa dla najmłodszych. Musimy o tym pamiętać. Dlatego to jak się zachowasz zależy tylko, albo i aż, od Ciebie. Także to do której grypy kierowców się zakwalifikujesz. Do tych, którzy dbają o zdrowie i życie innych, czy do tych, którzy to bagatelizują. Pomóc w tym ma właśnie ten spot, który zdecydowanie odwołuje się do sumienia. Te połączone ze zdrowym rozsądkiem i służbą policjantów ma być skutecznym narzędziem w zapewnieniu bezpieczeństwa.

 • Jolanta Sorkowicz
Źródło: PolicjaKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-08-13 12:03:04
Dodane: 2020-08-13 10:36:04
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: wjflorian
Data: 2020-09-14 16:40
Przez: Ja
Data: 2020-08-13 22:36
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją