so. 19/13°C
nie. 18/10°C
pon. 18/11°C
wto. 19/12°C
 
 

O niepełnosprawności, wykluczeniu, przemocy

Autor: kzs Dodany: 2019-09-09 14:16:41
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0
<

Nie lubimy o tym rozmawiać. Bardzo często nawet nie chcemy wiedzieć, że tuż obok nas dzieje się krzywda. Może tak jest prościej. Jak mawiał Czesław Miłosz "poeta pamięta". I to może właśnie w literaturze i sztuce leży w tej chwili nadzieja na to, że świat wokół nas będzie się zmieniać, a my zaczniemy zawracać uwagę na to, co dzieje się z innymi.

Prawdopodobnie to spotkanie poświęcone twórcy oraz jego tworzeniu właśnie w kontekście niepełnosprawności będzie pierwszym na jakimkolwiek festiwalu literackim w Polsce. Z Jackiem Hołubem, Beatą Patrycją Klary oraz Rafałem Różewiczem porozmawiam o materii, która dotyka ich osobiście i pojawia się w ich twórczości.

Dlaczego sięgnęli po temat niepełnosprawności i wykluczenia? Jak to jest, gdy twórca stara się być oceniany przez pryzmat wartości literatury a nie przez wzgląd na niepełnosprawność? Czy da się odciąć łatkę arteterapii czy też autoterapii? Czy twórca może stać się jednocześnie tworzywem, epatować poczuciem krzywdy, a jednocześnie zmuszać innych do refleksji, że ten nasz świat nie jest jednak sprawiedliwy i wykluczamy innych na każdym kroku? Z różnych powodów. Twórca mówi nie! I może nie musimy nazywać tego literaturą zaangażowaną.

Spotkanie autorskie Twórca mówi Nie! Wykluczeniu, przemocy, nienawiści odbędzie się 21 września o godzinie 18.00 w Sali u św. Ducha Biblioteki Elbląskiej.

Moimi gośćmi będą:

Jacek Hołub (ur. w 1972) – dziennikarz, autor książki Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci i współautor reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, publikował również w m.in. „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Ale Historii!” i „Newsweeku Historii”. Z wykształcenia politolog i PR-owiec. Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Książka Żeby umarło przede mną znalazła się w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz zdobyła nominacje do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR oraz w plebiscycie serwisu Lubimyczytać.pl na najlepsze książki 2018 roku. 


Beata Patrycja Klary
według czasu wewnętrznego ma ponad 70 lat (choć jeszcze tego nie widać); ceni sobie swoje stado z kotem i psem; nie jada zwierząt, za to pasjami spożywa zioła; wioskowe życie daje jej wiele radości, podobnie jak pisanie, które czasem cieszy również czytelników, krytyków i jurorów; kolejne książki są dla niej wyzwaniem, któremu nie może się oprzeć – to istna słabość


Rafał Różewicz
– urodzony w 1990 roku w Nowej Rudzie. Twórca tekstów poetyckich, redaktor, recenzent, początkujący prozaik. Autor dwóch książek poetyckich: Product placement (2014) i Państwo przodem (2016). Nominowany do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku i dwukrotnie do Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” wARTo (2015, 2017). Mieszka i pracuje we Wrocławiu.


Spotkanie odbywa się w ramach VII Festiwalu Literatury Wielorzecze, który rozpocznie się 19 września i będzie trwał do 22 września.

 

Szczegółowy program można znaleźć tu: https://tiny.pl/t52t2

Projekt „VII Festiwal Literatury Wielorzecze” jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasta Elbląg, Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!


Dominika Lewicka-Klucznik

Stowarzyszenie Alternatywni

 

Źródło: WłasneKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

Praca 2020-05-29 19:42:53
Dam pracę 2020-05-27 20:07:51
 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-07-06 18:21:39
Dodane: 2020-06-24 13:25:44
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją