czw. 22/13°C
pt. 24/15°C
so. 25/17°C
nie. 25/17°C
 
 

ŚWIĘTO KRWIODAWCÓW W 9 BRYGADZIE

Autor: wjflorian Dodany: 2019-11-28 16:01:34
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

W dniu 28 listopada na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa.

„Wasze wyniki robią wrażenie” - powiedział płk Dariusz Kosowski na apelu zorganizowanym w 9 Braniewskiej brygadzie Kawalerii Pancernej z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. W obecności zaproszonych gości wyróżniano i nagradzano zasłużonych dawców krwi związanych z wojskowym klubem HDK PCK.

Na uroczystości obecni byli: samorządowcy, przedstawiciele klubów HDK działających w regionie  i wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu Kazimierz STAŃCZYK. W tym roku coroczne święto Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża zbiegło się z obchodzonym również w 2019 roku 100-leciem powstania Polskiego Czerwonego Krzyża i 6-leciem działalności Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi, który powstał i funkcjonuje przy 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. 

Na przełomie sześciu lat działalności Wojskowy Klub HDK przeprowadził 71 akcji poboru krwi w brygadzie oraz 12 akcji na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Pozyskał na potrzeby krwiolecznictwa i krwiolecznictwa ponad 1032 litrów najcenniejszego daru życia jakim jest KREW. Do grona honorowych dawców krwi dzięki przeprowadzonym akcjom dołączyło 297. krwiodawców. Klub zorganizował 32. prelekcje na temat idei honorowego krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Zabezpieczał akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, w których zarejestrowało się 503 osoby.

W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny – bezinteresowne długoletnie oddawanie krwi Warmińsko – Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie nadał odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi". Odznaczenia wręczali wspólnie: dowódca 9BBKPanc.  płk Dariusz KOSOWSKI i wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Elblągu Kazimierz STAŃCZYK.

Po oddaniu ponad 12 litrów krwi Srebrną odznakę II stopnia otrzymali: mjr OBOLEWICZ Michał, st. chor. szt. MICHAŁOWSKI Piotr, mł. chor. SAWICKI Jarosław i szer. ISKRA Piotr.

Po oddaniu ponad 5 litrów krwi przez kobietę i 6 litrów krwi przez mężczyznę Brązową odznakę III stopnia otrzymali: mł. bryg. w stanie spoczynku JAROSZEK Wojciech, st. ogn. BUCZYŃSKI Krzysztof, plut. LASAK Paweł, plut. ABRAMCZYK Łukasz, st. kpr. ZAKRZEWSKI Mariusz, szer. GĄGEROWSKI Dawid, szer. GOSIEWSKI Kamil, szer. JACKOWSKI Bartłomiej, szer. LETKIEWICZ Jacek, SŁODKIEWICZ Monika, HRUSZKA Alicja.  

Na podstawie Regulaminu Medalu Pamiątkowego „Zasłużony dla WKHDK” przyznano medale  8. członkom Wojskowego Klubu HDK. Kilkunastu krwiodawców, w tym żołnierzy i pracowników wojskowego klubu WKHDK odznaczono nadaniem klubowej odznaki pamiątkowej.  Honorową odznakę klubu działającego przy 9 brygadzie otrzymał Tadeusz Piwowarczyk, krwiodawca z Braniewa, który na swoim koncie ma 90 litrów oddanej krwi. 

Uroczysty apel był także okazją do jeszcze innych wyróżnień. Dowódca 9 brygady w obecności przybyłych do jednostki gości gratulował żołnierzom, którzy zdobyli patenty oficerskie, uzyskali mianowanie na wyższy stopień wojskowy i otrzymali wyróżnienia za długoletnią i wzorową służbę w Wojsku Polskim w formie brązowych medali: Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Za Zasługi dla Obronności Kraju.  

W dniu 6 grudnia w ratuszu elbląskim członkowie braniewskich Klubów Honorowych Dawców Krwi odbiorą okolicznościowe medale z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża.


Informacje i zdjęcia Marta Hajkowicz  

Źródło: 9 BBKPanc.


 

Zdjęcie 1 z 12

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-08-13 12:03:04
Dodane: 2020-08-13 10:36:04
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją