śro. 4/-1°C
czw. 7/3°C
pt. 6/4°C
so. 5/1°C
 
 

„CHOĆ DZIELI NAS CZAS, ŁĄCZY NAS TRADYCJA”

Autor: kzs Dodany: 2020-02-14 17:07:51
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0Dokładnie 78 lat temu rozkazem Naczelnego Wodza gen. broni Władysława Sikorskiego zostaje powołana 14 lutego 1942 roku z przemianowania ze Związku Walki Zbrojnej, Armia Krajowa. Terytorialsi z Warmii i Mazur dziedziczą ich tradycje.


W ramach działalności Armii Krajowej skupiała się niemal cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego, opierając się na setkach tysięcy żołnierzy - ochotników. Rozpoznawalnym znakiem żołnierza Armii Krajowej jest biało - czerwona opaska z orłem, noszona na lewym ramieniu. „Nie bez powodu mówię, że jest. Bowiem mamy jeszcze ten ogromny zaszczyt i okazję tworzyć historię z autorami Niepodległej Polski” – podkreśla szer. Sabina Mazurek Koordynator ds. Kombatantów Armii Krajowej.
Wojska Obrony Terytorialnej identyfikują się z żołnierzami polskiego podziemia. „Łączy nas misja i terytorialność w działaniu, łączy nas przede wszystkim poczucie patriotyzmu, oddania i braterstwa, łączy nas troska o dobro Ojczyzny. Nie ma nic cenniejszego w wojskowej służbie jak żołnierz ochotnik, który jest fundamentem naszej formacji, opierający się na chlubnych tradycjach naszych poprzedników” – dodaje. Wspólną wartością obu formacji są ludzie. To w nich tkwi siła i odwaga.

„Dziś, jako kontynuatorzy misji, pamiętamy o naszych Bohaterach, tych którzy odeszli na wieczną wartę i Tych, z którymi dane nam jest jeszcze tworzyć przyszłość. Korzystajmy z tego, bo to ostatni moment, kiedy możemy wysłuchać na żywo świadków tamtych wydarzeń, ostatni czas kiedy możemy spisać ich „wersy” dla przyszłych pokoleń, ostatnia chwila, kiedy możemy iść ramię w ramię” – zaznacza szer. Sabina Mazurek.

Oto jak zwrócił się do żołnierzy Armii Krajowej, w ostatnim rozkazie, gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”:

Żołnierze Armii Krajowej!
Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą. W przekonaniu, że rozkaz ten spełnicie, że zostaniecie na zawsze wierni tylko Polsce oraz by Wam ułatwić dalszą pracę- z upoważnienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwalniam Was z przysięgi i rozwiązuję szeregi AK.
W imieniu służby dziękuję Wam za dotychczasową ofiarną pracę.
Wierzę głęboko, że zwycięży nasza Święta Sprawa, że spotkamy się w prawdziwie wolnej i demokratycznej Polsce.
Niech żyje Wolna, Niepodległa, Szczęśliwa Polska.
Dowódca Sił Zbrojnych w Kraju
/-/ Niedźwiadek
Gen. Bryg.
M.p. 19 stycznia 1945

Sabina MAZUREK

Źródło: WojskoKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
E-Mail: Haslo:
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-03-24 11:15:31
Dodane: 2020-03-24 10:36:35
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Ktoś
Data: 2020-02-06 19:33
Przez: Maniek
Data: 2019-11-21 15:15
Przez: dorota
Data: 2019-11-20 20:27
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją