PONOWNIE RUSZAJĄ CZWARTKOWE SPOTKANIA z HISTORIĄ

Towarzystwo Miłośników Braniewa po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z wirusem, zaprasza na wykład z cyklu Czwartkowe Spotkania z Historią, który odbędzie się w dniu 25 czerwca b.r. o godzinie 18, tradycyjnie w Spichlerzu Mariackim. Tym razem o początkach powojennego Braniewa i jego fotograficznej dokumentacji opowie Pani Dorota Olbryś.

Będzie to 83 spotkanie z cyklu Czwartkowych Spotkań z Historią organizowanych od 2013 r. przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Tytuł wykładu „Braniewo miasto które podniosło się z ruin”, na którym poznamy wspomnienia pierwszych powojennych mieszkańców Braniewa, a widok ruin miasta ukażą fotografie pierwszego po wojnie fotografa w Braniewie – Wojciecha Iwulskiego.

Wojciech Iwulski (1915-1990) - fotograf, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, członek wywiadu Armii Krajowej oraz działacz społeczny. Autor zdjęć przedwojennego i okupacyjnego Bełżca oraz powojennych zdjęć zniszczonego Braniewa. Dokumentował zbrodnie UPA. Do Braniewa przybył w 1945 r., gdzie założył pierwszy zakład fotograficzny. Jednocześnie tworzył dokumentację fotograficzną zniszczonego miasta i dlatego zawdzięczamy mu większość pierwszych powojennych fotografii. Jego bogaty i barwny życiorys można poznać na stronie Historia Braniewa – Nieznane Wydarzenia http://www.historiabraniewa.hekko.pl/index.php/ludzie/111-wojciech-iwulski-znany-i-nieznany

Dorota Sabina Olbryś jest pasjonatką historii Braniewa i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Braniewa. Odegrała też wielką rolę w powstaniu Muzeum Ziemi Braniewskiej i nie będzie to jej kolejna tego typu prelekcja, gdyż np. w lutym b.r. zaprezentowała wykład pt. „Historia ulic Nowego Miasta Braniewa oraz ocalałych po wojnie budynków”. Dorota Olbryś współtworzyła też wystawy w Braniewskim Centrum Kultury, a za cel stawia sobie ocalenie jak największej liczby pamiątek po dawnych i obecnych mieszkańcach Braniewa. Na co dzień zawodowo jest pielęgniarką. Można spodziewać się kolejnej ciekawej przygody z historią Braniewa.

Na profilu Towarzystwa Miłośników Braniewa można zobaczyć prezentacje powstałe w czasie zakazu spotkań w związku z epidemią:  

- „Jezuici w Braniewie” przygotował Zbigniew Kędziora

- „Historia wiosek w okolicach Braniewa – część I” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Turystyka na terenie Prus Wschodnich oraz w okresie międzywojennym” przygotował Wiesław Zaremba.

- „Wirtualny spacer do Muzeum Ziemi Braniewskiej” przygotowali członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa

- „Biskup Julius Dinder – Prymas Polski, jego związki z Braniewem oraz Warmią” przygotował Krzysztof Szczepanik.

- „Pochody 1 Majowe w Braniewie” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Prusowie” przygotował Roman Balcerek.

- „Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa” – przygotował Zbigniew Kędziora.

- „Historia wiosek w okolicach Braniewa – część II” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Wodociągi Miejskie i gospodarka wodna w Braniewie na przestrzeni wieków” – przygotował Mirosław Nogal.

- „Historia Starej i Nowej Pasłęki” przygotował Czesław Kozłowski.

  

Źródło: Własne, TMB

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz