czw. 23/13°C
pt. 25/16°C
so. 26/18°C
nie. 25/19°C
 
 

PONOWNIE RUSZAJĄ CZWARTKOWE SPOTKANIA z HISTORIĄ

Autor: wjflorian Dodany: 2020-06-16 18:42:03
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

Towarzystwo Miłośników Braniewa po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z wirusem, zaprasza na wykład z cyklu Czwartkowe Spotkania z Historią, który odbędzie się w dniu 25 czerwca b.r. o godzinie 18, tradycyjnie w Spichlerzu Mariackim. Tym razem o początkach powojennego Braniewa i jego fotograficznej dokumentacji opowie Pani Dorota Olbryś.  

Będzie to 83 spotkanie z cyklu Czwartkowych Spotkań z Historią organizowanych od 2013 r. przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Tytuł wykładu „Braniewo miasto które podniosło się z ruin”, na którym poznamy wspomnienia pierwszych powojennych mieszkańców Braniewa, a widok ruin miasta ukażą fotografie pierwszego po wojnie fotografa w Braniewie – Wojciecha Iwulskiego.

Wojciech Iwulski (1915-1990) - fotograf, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, członek wywiadu Armii Krajowej oraz działacz społeczny. Autor zdjęć przedwojennego i okupacyjnego Bełżca oraz powojennych zdjęć zniszczonego Braniewa. Dokumentował zbrodnie UPA. Do Braniewa przybył w 1945 r., gdzie założył pierwszy zakład fotograficzny. Jednocześnie tworzył dokumentację fotograficzną zniszczonego miasta i dlatego zawdzięczamy mu większość pierwszych powojennych fotografii. Jego bogaty i barwny życiorys można poznać na stronie Historia Braniewa – Nieznane Wydarzenia http://www.historiabraniewa.hekko.pl/index.php/ludzie/111-wojciech-iwulski-znany-i-nieznany

Dorota Sabina Olbryś jest pasjonatką historii Braniewa i wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Braniewa. Odegrała też wielką rolę w powstaniu Muzeum Ziemi Braniewskiej i nie będzie to jej kolejna tego typu prelekcja, gdyż np. w lutym b.r. zaprezentowała wykład pt. „Historia ulic Nowego Miasta Braniewa oraz ocalałych po wojnie budynków”. Dorota Olbryś współtworzyła też wystawy w Braniewskim Centrum Kultury, a za cel stawia sobie ocalenie jak największej liczby pamiątek po dawnych i obecnych mieszkańcach Braniewa. Na co dzień zawodowo jest pielęgniarką. Można spodziewać się kolejnej ciekawej przygody z historią Braniewa.

Na profilu Towarzystwa Miłośników Braniewa można zobaczyć prezentacje powstałe w czasie zakazu spotkań w związku z epidemią:  

- „Jezuici w Braniewie” przygotował Zbigniew Kędziora

- „Historia wiosek w okolicach Braniewa – część I” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Turystyka na terenie Prus Wschodnich oraz w okresie międzywojennym” przygotował Wiesław Zaremba.

- „Wirtualny spacer do Muzeum Ziemi Braniewskiej” przygotowali członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa

- „Biskup Julius Dinder – Prymas Polski, jego związki z Braniewem oraz Warmią” przygotował Krzysztof Szczepanik.

- „Pochody 1 Majowe w Braniewie” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Prusowie” przygotował Roman Balcerek.

- „Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa” – przygotował Zbigniew Kędziora.

- „Historia wiosek w okolicach Braniewa – część II” przygotowała Dorota Olbryś.

- „Wodociągi Miejskie i gospodarka wodna w Braniewie na przestrzeni wieków” – przygotował Mirosław Nogal.

- „Historia Starej i Nowej Pasłęki” przygotował Czesław Kozłowski.

  

Źródło: Własne, TMBKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-07-22 10:41:05
Dodane: 2020-07-22 10:38:03
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją