czw. 23/13°C
pt. 25/16°C
so. 26/18°C
nie. 25/19°C
 
 

Oszustwa na bon turystyczny 500+ czy darmowy voucher na wakacje w Polsce coraz częstsze!

Autor: kzs Dodany: 2020-07-29 14:25:06
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

 

                       

Wakacje to doskonała okazja do wypoczynku, ale również liczne próby oszukania sporej grupy osób. Naciąganie, kradzieże i wyłudzanie danychprzy wykorzystaniu telefonu czy internetu to obecnie dość popularna metoda.

W ostatnich dniach spora część osób odbiera połączeniaod tajemniczej Pani Iwony Woźniak, która oferuje voucher na 3-dniowy pobyt w nowo otwartych hotelach uzdrowiskach w Polsce. Przestrzegamy i informujemy, że to próba oszustwa.Pani Iwona to w rzeczywistości bot, oparty na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Z pewnością większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że rozmawia z robotem. Mało tego, w przeciągu chwili bot jest w stanie obdzwonić setki osób w tej samej sprawie.Pełna treść wypowiedzi bota Iwony przedstawia się następująco:“Dzień dobry, z tej strony Iwona Woźniak. Dzwonię w związku z akcją »Nasze Zdrowe Wczasy 2020«, która jest prowadzona na terenie naszego kraju. W ramach naszej akcji, chciałabym serdecznie pogratulować i wręczyć Państwu całkowicie bezpłatny voucher, który gwarantuje aż 3-dniowy pobyt w jednym z naszych nowo otwartych hoteli-uzdrowisk, całkowicie za darmo. Dla Państwa mamy do wyboru...”.Nie da się ukryć, że brzmi to bardzo zachęcająco. Z pewnością spora część osób ucieszyła się

 z takiego obrotu sprawy i z wielką radością wyraziła zgodę na taką nagrodę. Bo skoro za darmo... Warto dodać, że cały czas mamy wrażenie, że rozmawiamy z człowiekiem przez telefon. Nasz robot odpowiada na każde pytanie, zachęca do przyjazdu, pyta o nasze dane osobowe i wskazujemiejsce, w które musimy się udać, by odebrać nagrodę.Jak rozpoznać, że rozmawiamy z robotem?Jest kilka sposobów, pozwalających namstwierdzić, że rozmawiamy z robotem, a nie człowiekiem. Przede wszystkim:botzazwyczaj będzie się zwracać do nas “per Państwo”, a nie “per Pan/Pani”często używa bezosobowych zwrotównie używa naszego imieniabot mówi bardzo szybko i bardzo często niektóre frazy nie są akcentowane, jak w normalnej rozmowieskrypty opierają się na bardzo podobnej mechanice i kolejnościO czym warto pamiętać, gdy zdarzy nam się tego typu rozmowa?Musimy działać przedewszystkim szybko i zdecydowanie. W takim przypadku warto:jak najszybciej zakończyć rozmowępod żadnym pozorem nie podawać naszych danych osobowychupewnić się, czy to nie jest przypadek wyłudzenia naszych danych -można to rozwiązać w sposób alternatywny, wybierając się np. do danej instytucjijeśli po raz kolejny otrzymasz tego typu telefon, to warto zapytać, kto jest Inspektorem Danych Osobowych, skąd ma nasz numer i czy istnieje inna forma kontaktu z daną firmąmożnarównież dodać ten numer na naszą czarną listę połączeń, poprzez skorzystanie z opcji “Blokuj”, czy “Dodaj do blokowanych”należyrównież zgłosić tego typu przypadki do odpowiednich organówNa topie jest również bon turystyczny, to także świetnaokazja dla oszustów. W tym przypadku należy pamiętać,żeby zweryfikowanych informacji szukaću źródła, czyli w podmiotach odpowiadającychza realizację i obsługę dodatku wakacyjnegoMinisterstwie Rozwoju, Polskiej Organizacji Turystycznej czy PUE ZUS.Mamy nadzieję, że powyższe poradypomouporać się z tego typu zagrożeniemi próbą wyłudzenia danych. Zachowajmy zdrowy rozsądek w tego typu sytuacjach.
Kamila Miciuła
Źródło: Własne

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-07-22 10:41:05
Dodane: 2020-07-22 10:38:03
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Janek Taktyczny
Data: 2020-08-05 23:47
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją