UROCZYSTE OTWARCIE WIEŻY BRAMNEJ

Po latach oczekiwań i niedawnym remoncie wreszcie w sobotę, 19 września b.r. nastąpi uroczyste otwarcie Wieży Bramnej dawnego zamku biskupiego. W wieży znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej i taras widokowy. Spełniły się marzenia miłośników historii, ale także wielu mieszkańców Braniewa. Organizatorzy przygotowali oprawę godną najstarszego na Warmii zabytku, a uroczystość poprzedzi poświęcona wieży konferencja naukowa, która odbędzie się w Braniewskim Centrum Kultury.

Organizatorzy, tj. Urząd Miasta Braniewa i podległe jednostki miejskie Braniewskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie, na konferencję zaprosili prawdziwych fachowców z ośrodków naukowych, akademickich i muzealnych. Większość z prelegentów nie będzie w Braniewie pierwszy raz, bowiem uczestniczyli już w podobnym wydarzeniu, tj. konferencji naukowej KRAŃCE EUROPY III, która odbyła się w Braniewie w dniach 5-6.09.2014 r. Będzie więc to powrót do Braniewa z prawdziwym happy endem.

Konferencję, która rozpocznie się o godz. 12 poprowadzi również znany z Krańców Europy III Jan Brzozecki wieloletni dyrektor Międzynarodowych Festiwali Organowych we Fromborku, a także elbląski regionalista i propagator historii.

Rozpocznie dr Tomasz Chwietkiewicz wykładem pt. „Początki miasta Braniewa”. Prelegent jest doktorem nauk historycznych specjalizującym w działaniach wojennych w Prusach Wschodnich w 1945 r. Zawodowo jest oficerem Straży Granicznej, wieloletnim Komendantem Placówek SG w Braniewie i obecnie w Grzechotkach.

Kolejny wykład pt. „Do czego są nam potrzebne zabytki? Refleksje na temat wieży bramnej zamku biskupów warmińskich w Braniewie” poprowadzi dr Adam Soćko zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Poznaniu, autor licznych publikacji, w tym wydanego w 2002 r. niezwykle cennego artykułu pt. „Kaplica św. Andrzeja na zamku w Braniewie”. To jego kolejna wizyta w Braniewie, bowiem wygłosił również wykład na otwarciu wystawy pt. „Bogate dzieje zamku biskupiego w Braniewie” w 15.10.2015 r.

Z tematem pt. „Wysoko położone kaplice w architekturze zamkowej na terenie Prus” wystąpi prof. dr hab. Christofer Herrmann profesor Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem licznych prac naukowych na temat średniowiecznej architektury, w tym „Zamki w państwie krzyżackim w Prusach” z 2015 r.

Wykład pt. „Gdzie zlokalizowana była zamkowa cegielnia malborska w średniowieczu” przedstawi mgr Bernard Jesionowski, który jest starszym kustoszem w dziele Konserwacji Zamku w Muzeum Zamkowym w Malborku. Siłą rzeczy jego specjalnością jest historia zamku krzyżackiego w Malborku.

Z wykładem pt. „Początki zamku braniewskiego – pierwotny układ budowli” wystąpi dr inż. arch. Wojciech Wółkowski, który jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem publikacji naukowych, m.in. o zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim i katedrze fromborskiej.

Konferencję zamknie wykład pt. „Archeologia o początkach Warmii na przykładzie badań Barczewka” dr Arkadiusza Koperkiewicza, który jest pracownikiem Zakładu Archeologii Średniowiecza i Nowożytności w Instytucie Archeologii i Etnologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Również jest autorem opracowań naukowych w swojej dziedzinie,  w tym o zamku w Bezławkach.

Jak wspomniano większość prelegentów gościło już w Braniewie podczas zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, Starostwo Braniewskie i Urząd Miasta Braniewa ogólnopolskiej konferencji popularno-naukowej KRAŃCE EUROPY III, która odbyła się w dniach 5-6.09.2014 r. Prelegenci znający doskonale historię i problematykę Braniewa – przedstawili wówczas następujące tematy: dr hab. Christofer Herrmann - „Początki zabudowy ceglanej w Braniewie”, mgr Bernard Jesionowski - „Warsztaty budowlane w Prusach”, dr Adam Soćko - „Wieża Zamkowa w Braniewie, a społeczna rola historii sztuki”, dr Arkadiusz Koperkiewicz - „Archeologia w procesie rewitalizacji zabytków Warmii i Mazur” i dr Tomasz Chwietkiewicz - „Terra Incognita - poszukiwania średniowiecznego Braniewa”. Konferencja z udziałem tak znamienitych gości w dużym stopniu przyczyniła się do popularyzacji tematu ratowania Wieży Bramnej.

Po konferencji ok. godz. 16 nastąpi uroczyste otwarcie Wieży Bramnej, w tym wystąpienia gości, wręczenie pamiątkowych medali, poświęcenie obiektu przez arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, zwiedzanie wieży. Akademię uświetni koncert zespołu muzyki dawnej i pokaz ptaków przez sokolnika Mateusza Heise.

W dniach 19-20.09.2020 r. w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury będzie można zobaczyć wystawę pt. „Historia zamku biskupiego w Braniewie” przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Zaprezentowane zostaną ilustracje i fotografie przedstawiające historię i wygląd zamku biskupów warmińskich, późniejszego Seminarium Nauczycielskiego – Szkoły Zamkowej i wreszcie powojenne losy Wieży Bramnej. Wystawa będzie dostępna przez miesiąc.

W dniu niedzielę, 20 września organizatorzy przewidzieli atrakcje dla mieszkańców miasta, bowiem pod Wieżą Bramną o godz. 13 rozpocznie się piknik, na którym m.in. odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Elblągu. Dostępne będą stoiska z atrakcjami nawiązującymi do obiektu. Najważniejsze, że w godz. 13 – 18 możliwe będzie zwiedzanie Wieży Bramnej.

Podczas całej imprezy obowiązują obostrzenia związane z pandemią.

Źródło: UM Braniewa, własne

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • wjflorian 2020-09-14 16:40:17 82.177.*.*
    A dlaczego mielibyście być na plakacie? Przykładowo Towarzystwo Miłośników Braniewa od 2013 r. działało w sprawie wieży bramnej i też nie ma ich logo na plakacie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Stowarzyszenie batony 2020-09-13 17:50:10 83.23.*.*
    Dlaczego niema nas na plakacie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0