O AKCJI WISŁA PODCZAS CZWARTKOWEGO SPOTKANIA Z HISTORIĄ

Towarzystwo Miłośników Braniewa zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Spotkania z Historią, które odbędzie się w dniu 24 września o godz. 18 w Spichlerzu Mariackim. Prelegentem 86. spotkania będzie prof. Marek Melnyk.

Temat prelekcji „Akcja Wisła – historia i teraźniejszość” na pewno zainteresuje wielu mieszkańców Braniewa. Prof. dr hab. Marek Melnyk to polski historyk, publicysta i nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorem wielu publikacji, w tym redaktorem wydanej w 2008 r. pracy „W cieniu akcji Wisła: Ukraińcy we współczesnej Polsce”.

Akcja „Wisła” była akcją pacyfikacyjną o charakterze polityczno-wojskowym przeprowadzona w latach 1947–1950 przez struktury państwowe Polski przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów działających na terytorium państwowym RP, w celu odcięcia walczących oddziałów UPA od ich naturalnego zaplecza. Polegała ona na masowej deportacji - wysiedleniu całych wsi i osad oraz rozproszeniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej głównie na Ziemie Zachodnie, która objęła Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Akcja przeprowadzona została przez Ludowe Wojsko Polskie, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne struktury Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Formalną decyzję o „Akcji Wisła” podjęło Biuro Polityczne KC, a jej pretekstem była śmierć gen. Karola Świerczewskiego. W wyniku akcji wojskowej rozbito siły UPA w liczbie 1500 ludzi, uwięziono 2900 członków OUN, a wysiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych. Wielu wysiedlonych trafiło na teren Warmii i Mazur, w tym do Braniewa i okolic. 

Źródło: TMB, wikipedia, włąsne

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz