czw. 3/2°C
pt. 1/-3°C
so. 2/-4°C
nie. 3/0°C
 
 

NOCNE ĆWICZENIA STRAŻAKÓW

Autor: wjflorian Dodany: 2020-09-24 13:15:22
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 0 Ocen: 0

Doskonalenie zawodowe strażaków w formie praktycznych ćwiczeń na obiektach zewnętrznych to istotny element, który podnosi gotowość operacyjną potencjału ratowniczego. W środę 23 września kilka minut przed godz. 23:00 służba dyżurna Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Braniewie odebrała zgłoszenie o pożarze w części piwnicznej budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Braniewie przy ulicy Moniuszki.

Silne zadymienie skutecznie wypełniło pomieszczenia sutereny szkolnej, ograniczając widoczność w pomieszczeniach oraz na wewnętrznych ciągach komunikacyjnych. W chwili powstania pożaru w obiekcie, który oprócz szkoły pełni również rolę internatu znajdowała się młodzież szkolna oraz opiekunowie. Łącznie około 40 osób.

Tak wyglądał scenariusz nocnych ćwiczeń ratowniczo - gaśniczych o nazwie:  "INTERNAT 2020". Na miejscu jako pierwsi działania ratownicze rozpoczęli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Jeszcze przed przyjazdem wozów pożarniczych opiekunowie przebywający w placówce rozpoczęli ewakuację z budynku młodzieży, która przebywała w internacie szkolnych. Ewakuacja prowadzona była z wykorzystaniem dwóch ciągów komunikacyjnych.

Z uwagi na niewystarczające zasoby ratownicze Kierujący Działaniem Ratowniczym otrzymał wsparcie od służby dyżurnej SKKP w postaci dodatkowych pojazdów pożarniczych i strażaków z Wojskowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta i gminy Braniewo. Silnie zadymione pomieszczenia skutecznie ograniczały możliwości potencjału ratowniczego będącego na miejscu ćwiczeń. Strażacy wyposażeni w aparaty powietrzne przemieszczali się wewnątrz pomieszczeń zadymionych, podejmując działania zmierzające do zlokalizowania źródła pożaru oraz odnalezienia osób poszkodowanych. Kolejnym ważnym elementem było udzielenie wsparcia dla ewakuowanej grupy młodzieży, która znajdowała się wraz z opiekunami na zewnątrz obiektu w miejscu ewakuacji - zbiórki. Miejsce prowadzonych działań ratowniczych zostało podzielone na dwa odcinki bojowe, gdzie działania prowadzili zarówno strażacy PSP, WSP oraz OSP. Teren działań został oświetlony z wykorzystaniem oświetlenia zewnętrznego znajdującego się na pojazdach pożarniczych oraz z wykorzystaniem pneumatycznych masztów oświetleniowych. Po około 60 minutach prowadzonych działań ratowniczych przez strażaków pozorowany pożar został ugaszony, pomieszczenia oddymione i sprawdzone przez strażaków. Młodzież szkolna oraz nauczyciele mogli bezpiecznie wrócić do placówki szkolnej. Na miejscu ćwiczeń obecnych było 30 strażaków oraz siedem pojazdów pożarniczych, w tym autodrabina SD30 z jednostki OSP Lipowina. Zmagania strażaków obserwowali: Dyrektor Placówki szkolnej oraz Komendant Powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko. To kolejne tym razem nocne ćwiczenia strażaków, których głównym celem było sprawdzenia zasad przeprowadzania ewakuacji oraz współdziałania potencjału ratowniczego straży pożarnej podczas zdarzeń pożarowo niebezpiecznych.

 

Opracował: bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Źródło: KP PSP Braniewo


 

Zdjęcie 1 z 10

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2021-02-26 08:15:16
Dodane: 2021-02-16 09:48:09
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: todarek12
Data: 2021-01-18 13:27
Przez: todarek12
Data: 2021-01-15 10:57
Przez: ja223
Data: 2021-01-06 17:38
Przez: strażak
Data: 2020-12-28 09:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją