so. 2/-3°C
nie. 0/-1°C
pon. -2/-3°C
wto. -1/-7°C
 
 

Co powinna zawierać umowa kupna samochodu?

Autor: kzs Dodany: 2021-02-04 19:51:47
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 6 Ocen: 1

 

Aby zakup używanego samochodu przebiegł pomyślnie, należy poprawnie skonstruować umowę kupna-sprzedaży. Jest ona dokumentem potwierdzającym nabycie pojazdu na własność, dlatego nie może zabraknąć w niej konkretnych zapisów. Sprawdźmy więc, co powinna zawierać umowa kupna samochodu, aby realizacja transakcji była bezpieczna i zgodna z przepisami.

Właściwie sporządzona umowa kupna samochodu

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna być zawarta na piśmie. Dokument ten najlepiej sporządzić w postaci wydruku komputerowego, dzięki czemu będzie wyglądał przejrzyście, profesjonalnie i będzie czytelny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę napisać odręcznie – wszak najważniejsze jest to, aby nie zabrakło w niej istotnych informacji.

Dokument należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach (dla każdej ze stron po jednym) a informacje o tym wpisać w ostatnim paragrafie umowy. Ona sama musi być koniecznie opatrzona datą, informacją o miejscu zawarcia umowy oraz podpisami – kupującego i sprzedającego. Dobrze też zaparafować każdą ze stron dokumentu.

Podstawowe informacje

To, co powinna zawierać umowa kupna samochodu, to przede wszystkim informacje dotyczące pojazdu:

·        model i marka,

·        rok produkcji,

·        numer rejestracyjny,

·        numer nadwozia i silnika,

·        kolor,

·        przebieg i pojemność silnika,

·        ewentualne wyposażenie dodatkowe,

·        cena.

Umowa kupna samochodu powinna też obowiązkowo zawierać dane osób, których dotyczy transakcja. Będą to:

·        imiona i nazwisko,

·        PESEL, NIP,

·        miejsce i adres zameldowania,

·        seria i numer dowodu tożsamości oraz organ, który go wydał.

Jak zapisać cenę?

Cena samochodu jest najważniejszym punktem w umowie. Z tego powodu powinna być zapisana zarówno w sposób liczbowy jak i słowny, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień. Umowa powinna też opisywać sposób i termin zapłaty za pojazd oraz datę jego przekazania – o ile jest inna, niż dzień w którym została zawarta umowa.

Dobrym pomysłem jest wpisanie do umowy dwóch pokwitowań. Jedno dla kupującego, w którym poświadczy on odbiór pojazdu, będącego przedmiotem umowy oraz drugie – dla sprzedającego, w którym poświadczy otrzymanie pełnej zapłaty od kupującego. Warto dopisać w jakiej formie pieniądze zostały przekazane sprzedającemu.

Ważne informacje

Umowa kupna samochodu powinna obowiązkowo zawierać w swojej treści kilka oświadczeń, w których sprzedający potwierdzi, że:

·        pojazd jest jego wyłączną własnością,

·        nie jest przedmiotem żadnego postępowania,

·        nie stanowi zabezpieczenia majątkowego,

·        jest wolny od wszelkich wad prawnych,

·        nie jest własnością osób trzecich.

Koniecznie należy też napisać, że samochód nie posiada wad technicznych, które były znane sprzedającemu a które chciał zataić przed kupującym. Pamiętajmy też, aby przed zrealizowaniem transakcji wykonać przegląd pojazdu a w umowie zawrzeć zapis, w którym kupujący potwierdzi, że znany jest mu stan techniczny samochodu oraz stan licznika.

Oświadczenia dodatkowe

To, co powinna zawierać umowa kupna samochodu to także oświadczenie o przekazaniu i przyjęciu dokumentów pojazdu i kluczyków. Niekiedy sprzedający wpisują do umowy dodatkowy zapis, w którym kupujący ma poświadczyć, że odstępuje od roszczeń w przypadku pojawienia się ukrytych wad pojazdu, które nie były wcześniej znane sprzedającemu.

Docelowo ma on chronić sprzedającego, uniemożliwiając kupującemu dochodzenie swoich roszczeń. W rzeczywistości zapis ten nie stoi ponad przepisami Kodeksu Cywilnego, które mówią, że wady ukryte i tak można zgłaszać z tytułu rękojmi. Pamiętajmy więc, aby wszelkie oświadczenia i zapisy w umowie były zgodne z przepisami prawa. W innym przypadku - ona lub jej paragrafy, będą nieważne.

 

Źródło: WłasneKomentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2021-02-26 08:15:16
Dodane: 2021-02-16 09:48:09
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: todarek12
Data: 2021-01-18 13:27
Przez: todarek12
Data: 2021-01-15 10:57
Przez: ja223
Data: 2021-01-06 17:38
Przez: strażak
Data: 2020-12-28 09:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją