śro. 23/14°C
czw. 18/16°C
pt. 18/13°C
so. 21/15°C
 
 

- „Putin jest zły” – tego lepiej nie próbuj mówić przy rosyjskich służbach mundurowych.

Autor: Jakub Dodany: 2012-05-28 15:38:22
Głosuj:
gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka
Średnia: 6 Ocen: 1
<

Przekonałem się o tym. Jeszcze przed wyborami prezydenckimi z lutego tego roku dostałem w Kaliningradzie całą szpulę anty – putinowskich naklejek. Co na nich było? Właściwie w demokratycznym kraju to nie było by na nich nic złego.

Pewien szczurek, który miał nawiązywać do logo „Jedynej Rosji” – partii rządzącej w Rosji. Na logo „Jedynej Rosji” widzimy niedźwiedzia z rosyjską flagą. Moja naklejka wyglądała tak: był na niej szczur z rosyjską flagą przyczepioną do ogona, a pod spodem napis: „Крысы должны уйти!” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „szczury powinny odejść”. Jako, że nie jestem specjalnym entuzjastą rządów Putina i „Jedynej Rosji” to przykleiłem ową naklejkę na tylną szybę swojego auta. Co w tym złego? Przecież prezydent Rosji ma się za wielkiego demokratę, więc nie powinno mi nic grozić. To jednak tylko teoria. Praktyka pokazała swoje. Pierwszy raz, gdy jechałem do Kaliningradu już z naklejką, nikt nie robił żadnego problemu. Niektórzy rosyjscy strażnicy nawet uśmiechali się delikatnie pod nosem. Jednak kolejny wyjazd nie był już tak różowy. Jechałem do Kaliningradu w celu prywatnym. Przeszedłem już polską kontrolę a także rosyjską paszportową. Czekam w kolejce do celnika rosyjskiego. Widzę w lusterku, że mojemu samochodowi przygląda się uważnie strażnik. „A niech sobie patrzy! – myślę – „chyba wzrokiem nie zepsuje…”. Już za chwile strażnik anteną od krótkofalówki stuka mi do szyby. „Co się dzieje? Przecież już przeszedłem odprawę”. Otwieram i pytam o co chodzi. Strażnik mnie prosi, żebym wyszedł. Strażnik pokazuje naklejkę i pyta o co chodzi. „Jak to o co chodzi? Naklejka jak naklejka” – odpowiadam. Strażnik zadaje kilka pytań, typu: skąd ją mam? Po co mi ona? Czy wiem co to jest agitacja polityczna? Upieram się, że nie widzę w tym niczego złego. Strażnik przez radio wzywa kogoś. Widzę, że sytuacja robi się poważna. Przychodzi drugi strażnik. Chyba ważniejszy, bo i gwiazdek na pagonach więcej. Kolejne pytania o agitację i prawo rosyjskie. W końcu pada wyrok: „ZRYWAJ TO!”. Pytam dlaczego, wiedź w Rosji chyba demokracja i mam prawo wyrażać swoje poglądy polityczne. Strażnik pyta czy mam ochotę tu postać cztery godziny? „Muszę odpuścić” – myślę. „Cztery godziny” mi wybitnie nie pasowały. Co zrobić… Zacząłem powolutku zrywać mojego gryzonia z szyby, przy uważnym oku panów pograniczników. Solidarnie zachował się Polak z samochodu za mną, który podszedł i użyczył noża. Dziękuje! Poszło znacznie szybciej. Pogranicznikom wystarczyło samo to, że nie było widać flagi rosyjskiej na naklejce. Czyżby się wystraszyli, że ktoś zna rosyjski i do tego próbuje z nimi dyskutować? Flaga zerwana – napis z gryzoniem został. Jedziemy dalej. Na powrocie przy bramie do przejścia wita mnie ten sam strażnik, z którym się spierałem. Otwieram leciuteńko okno i pokazuję paszport. „Nie rób tak więcej, tak nie wolno.” – mówi mi strażnik, który mnie widać zapamiętał. „To niezgodne z prawem” – kontynuuje. Mówi cicho jakby się czegoś bał. Strażnik się odwraca na pięcie a ja mówię: „szkoda, że w Rosji nie ma wolności słowa i demokracji…”. Strażnik odwraca się ze złą miną i prosi, żebym powtórzył. Jednak obawiając się konsekwencji w tym „demokratycznym” państwie powiedziałem, że „nieważne”.

            Od tej pory staram się nie okazywać swoich poglądów politycznych w Rosji.

 

 

                                                                                                                      Kuba

Źródło: Jakub


 

Zdjęcie 1 z 2

Ankieta :

Czy według Ciebie Rosja jest demokratycznym państwem?
0%  
 
 
Tak.

100%  
 
 
Nie.

0%  
 
 
Nie mam zdania.

Liczba głosów: 2

Komentarze :

 
info
Brak komentarzy.
 
 

Dodaj komentarz:

spacer
Nick:
 
info
Podpowiedź
 


MAŁA POLIGRAFIA - USŁUGI

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w serwisie - zarejestruj się »
Logowanie
Zapamiętaj mnie

Praca 2020-05-29 19:42:53
Dam pracę 2020-05-27 20:07:51
 
Dodane: 2011-10-24 13:13:09
Dodane: 2011-07-06 14:56:27
Dodane: 2020-07-06 18:21:39
Dodane: 2020-06-24 13:25:44
 
Ostatnio komentowane artykuły
Przez: Ziemianin braniewski
Data: 2020-05-03 18:59
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:02
Przez: wjflorian
Data: 2020-04-06 00:03
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją