Zapraszamy na konferencję prasową, z udziałem marszałka Mieczysława Struka, Mateusza Kusznierewicza z Fundacji Navigare oraz Andrzeja Królikowskiego, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, która odbędzie się o godz. 10 w Narodowym Muzeum Morskim - Ośrodku Kultury Morskiej przy ul. Tokarskiej 21-25 w Gdańsku.
Po spotkaniu z dziennikarzami, ok. godz. 10.30, grupa ok. 50 dzieci z Pomorza – uczestników projektu wraz z marszałkiem M. Strukiem, weźmie udział w rejsie po Motławie, a następnie w AmberExpo od godz. 12.30 będzie uczestniczyć w spotkaniu upowszechniającym Pomorski Program Edukacji Morskiej.
Projekt realizowany jest przez Department Edukacji i Sportu UMWP w partnerstwie z Fundacją Navigare oraz Ligą Morską i Rzeczną.
- Jednym z celów, jakie zakładamy w województwie pomorskim, jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji, który powinien być nakierowany na poprawę jakości kształcenia, głównie pod kątem nabywania przez pomorskich uczniów kompetencji kluczowych, w tym ważnych dla rozwoju regionu kompetencji społecznych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – w systemie tym musi się znaleźć również miejsce na budowanie tożsamości regionalnej, między innymi poprzez edukację morską.
W projekcie edukacji morskiej realizowanym pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 wzięło udział niemal 10 000 uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z 85 gmin województwa pomorskiego oraz ponad 2000 uczniów klas II gimnazjów z obszaru Pętli Żuław. W 271 szkołach podstawowych uczniowie brali udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych metodą projektu, która wymaga od uczniów kreatywności, samodzielności oraz pracy zespołowej. Podsumowaniem pracy uczniów jest konkurs projektów, a nagrodą w konkursie udział co najmniej 500 uczniów w wakacyjnym obozie żeglarskim (w ubiegłym roku w takim obozie uczestniczyło również 500 uczniów).
Uczniowie klas V brali również udział w warsztatach edukacyjnych o tematyce morskiej oraz praktycznych zajęciach żeglarskich. W kilku ośrodkach żeglarskich na terenie województwa pomorskiego, podczas jednodniowych praktycznych zajęć żeglarskich, około 10 000 piątoklasistów rozpoczęło swą przygodę z żeglarstwem. Z kolei uczniowie klas II gimnazjum brali udział w dwudniowych praktycznych zajęciach morsko-rzecznych.
Wszystkie formy aktywności w ramach projektu odnoszą się do istotnej dla Pomorza oraz atrakcyjnej dla uczniów tematyki morskiej i żeglarskiej, a jednocześnie zakładają rozwój kompetencji kluczowych w tym społecznych, poprzez praktyczne stosowanie nabytych umiejętności.
Małgorzata Pisarewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz