19350 ml krwi od warmińsko-mazurskich terytorialsów i podchorążych, a ta liczba cały czas rośnie

Od kilku dni działania warmińsko-mazurskich terytorislów w ramach operacji Odporna Wiosna wspierają podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy wspólnie działają, by ograniczyć transmisję wirusa. W tym celu dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Połączyli również siły, by oddać krew potrzebującym. Tylko 25 marca krew oddało 43 żołnierzy.

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwaw Olsztynieapeluje o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zwracamy się do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi".  

Na apel odpowiedzieli terytorialsi z Warmii i Mazur, którzy wspólnie zRegionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie przeprowadzili na terenie jednostki zbiórkę krwi.

„Akcja honorowego dawstwa krwi to projekt długofalowy, w którym biorą udział terytorialsi. Zapotrzebowanie na krew cały czas rośnie. Krew jest potrzebna zawsze, ale teraz najbardziej. Dlatego wspólnie z olsztyńskim centrum krwiodawstwa umożliwiliśmy zbiórkę krwi na terenie brygady" – podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Żołnierze, którzy nie mogą przybyć do jednostki, a chcą pomóc, udają się bezpośrednio do centrum krwiodawstwa. Również żołnierze z pozostałych trzech batalionów lekkiej piechoty na terenie województwa warmińsko-mazurskiego będą mogli oddać krew. W tym celu centrum krwiodawstwa wyśle do jednostek mobilny autobus" – dodaje dowódca.

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze i podchorążowie, którzy jeszcze nie zostali skierowani do innych zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w ramach operacji „Odporna Wiosna".

Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0". Obecnie właśnie tacy dawcy poszukiwani są najbardziej.

Jak podkreśla płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej: „Od początku operacji „Odporna Wiosna" krew oddało już 821 żołnierzy i podchorążych. Stanowi to wzrost o 397 dawców w ciągu  tylko 48 godzin. Ilość oddanej w tej akcji krwi to już 375 litrów. Tylko w czasie minionego weekendu ilość oddanej krwi wyniosła ponad 183 litrów. W kolejce do pomocy innym, w najbliższych dniach czeka około 1000 zdeklarowanych przyszłych krwiodawców. Pozwoli to „wpompować" w system ratowania życia naszych obywateli blisko 500 litrów krwi. Wojsko Polskie stanowi strategiczny zasób krwi dla Polski".

 

Monika Jabłońska-Buder

 

Foto: kpr. Jarosław Skórski

Źródło: Wojsko

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz