W spotkaniu tradycyjnie zorganizowanym w Spichlerzu Mariackim uczestniczyło ok. 30 osób. Prezentujący przedstawił na wstępie definicję Prus Wschodnich oraz zaprezentował ogólną sytuację mieszkańców, a także przedstawił rolę rolnictwa jako ważnej funkcji ówczesnej gospodarki. Następnie zabrał uczestników spotkania na wirtualny spacer po terenach dawnych Prus Wschodnich – prezentując bardzo interesujące i unikatowe zdjęcia z terenu Mazur, terenów obecnie wschodzących w skład Federacji Rosyjskiej oraz zdjęć z Warmii, a w tym z powiatu braniewskiego. Opowiedział też o różnego rodzaju obrzędach oraz zwyczajach panujących wśród ówczesnych mieszkańców Prus Wschodnich.
W czasie spotkania Lucjan Gursztyn ofiarował dla Muzeum Ziemi Braniewskiej historyczną już pracę naukową z Instytutu Botanicznego w Liceum Hosianum w Braniewie z roku 1904 r., której autorem jest prof. Franz Niedenzu – założyciel ogrodu botanicznego w Braniewie. Pan Lucjan Gursztyn wcześniej dwukrotnie prowadził prelekcje w ramach cyklu. W 2017 r. był to temat „Historia braniewskiego ogrodu botanicznego”, a w 2019 r. „Profesor Franz Niedenzu, słynny obywatel naszego miasta”. Pan Lucjan Gursztyn jest właścicielem gospodarstwa ogrodniczego pod Braniewem i działaczem Związku Szkółkarzy Polskich.
Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 27.08.2020 r., a temat „Stanowiska archeologiczne w powiecie braniewskim” przedstawi Zbigniew Sowiński z Malborka.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz