Na uroczystość przybyli dowódcy jednostek Wojsk Lądowych z Dowódcą generałem broni Zbigniewem Głowienką na czele, przedstawiciele wszystkich formacji mundurowych, żołnierze, kombatanci, pracownicy i przyjaciele wojska.
Obchodzone Święto stanowiło okazję do zakończenia i podsumowania Centralnych Zawodów Użyteczno – Bojowych Pododdziałów Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.
Dwadzieścia drużyn z jednostek Wojsk Lądowych stanęło na starcie zawodów.
Załogi pancerne wystawiły:
- 16 Dywizja Zmechanizowana
- 9 Brygada Kawalerii Pancernej
- 15 Brygada Zmechanizowana
- 11 Dywizja Kawalerii Pancernej
- 10 Brygada Kawalerii Pancernej
- 34 Brygada Kawalerii Pancernej
- 1 Dywizja Zmechanizowana
- 1 Brygada Pancerna
- 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
Drużyny zmechanizowane reprezentowane były przez:
- 16 Dywizję Zmechanizowaną
- 9 Brygadę Kawalerii Pancernej
- 15 Brygadę Zmechanizowaną
- 20 Brygadę Zmechanizowaną
- 11 Dywizję Kawalerii Pancernej
- 10 Brygadę Kawalerii Pancernej
- 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną
- 1 Dywizję Zmechanizowaną
- 1 Brygadę Pancerną
- 12 Dywizję Zmechanizowaną
- 7 Brygadę Obrony Wybrzeża
- 12 Brygadę Zmechanizowaną
- 2 Brygadę Zmechanizowaną
- 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej
- 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich
- 6 Brygadę Powietrzno-Desantową
Ponad 130 żołnierzy przez dwa dni zmagało się na poligonie w Biedrusku z wieloma konkurencjami, walcząc o prym w zawodach z innymi drużynami, własnymi słabościami, pogodą i zmęczeniem.
Pierwszego dnia odbyło się strzelanie z wozów bojowych: KTO-Rosomak, BWP, HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) i czołgów Leopard, PT-91 Twardy. Po zakończonych strzelaninach żołnierze zmagali się w konkurencjach sportowych. Drużynowo żołnierze pokonywali bieg na dystansie 3000 metrów oraz pływanie.
W drugi dzień rywalizacji pancerniacy i zmechole na pętlach taktycznych udowadniali swój kunszt w konkurencjach: nakładania odzieży ochronnej, posługiwania się sprzętem łączności, poruszania się na polu walki, transportu amunicji, ustawiania min oraz opatrywania poszkodowanych. Po zakończonej rywalizacji na pętlach taktycznych żołnierze pokonywali bezdroża poligonu w marszu na orientację. Na zakończenie zawodów odbyło się nocne strzelanie z broni indywidualnej.
Najlepsi żołnierze drużyn i załóg otrzymali puchary i dyplomy. Puchar dla najlepszych pancerniaków odebrał pułkownik Jan RYDZ – dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej.
W klasyfikacji końcowej otrzymano następujące wyniki:
- w kategorii załóg czołgów
I miejsce – 9 Brygada Kawalerii Pancernej
II miejsce – 10 Brygada Kawalerii Pancernej
III miejsce III – 34 Brygada Kawalerii Pancernej
- w kategorii drużyn zmechanizowanych
I miejsce – 6 Brygada Powietrzno-Desantowa
II miejsce – 2 Brygada Zmechanizowana
III miejsce – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej
Naszą brygadę reprezentowali: kpt. Adam KONIUK – opiekun grupy, st. kpr. Piotr UŻAROWSKI, st. szer. Artur JANKOWSKI oraz st. szer. Piotr BRZOSKOWSKI.
Biorące udział w zawodach jednostki pancerne i zmechanizowane stanowią główny rodzaj Sił Zbrojnych Wojska Polskiego. Charakteryzuje je duża manewrowość i siła ognia, dzięki którym mogą prowadzić standardowe działania bojowe w celu niszczenia przeciwnika przy współudziale innych rodzajów wojsk. W odniesieniu do zorganizowanych konkurencji współzawodnictwo stanowi integralny element codziennej działalności szkoleniowej.
Uświetnieniem uroczystości i obchodzonego Święta była defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z udziałem sztandarów wojskowych jednostek biorących udział w zawodach oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Tekst: kpt. Marek Gwóźdź
foto: kpt. Jacek Thomas
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz