Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Aby był bezpieczny i spokojny warto wykonać badania prenatalne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Co to są badania prenatalne?
Badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie.
Kobietom w ciąży badania prenatalne finansuje NFZ
Od 5 czerwca br. wszystkie kobiety w ciąży mogą przeprowadzić bezpłatną diagnostyką prenatalną w ramach Programu badań prenatalnych finansowanego przez NFZ. Bez względu na wiek. Badania wykonuje się u kobiet pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Kieruje na nie lekarz prowadzący ciążę.
- W roku ubiegłym w naszym regionie z badań prenatalnych skorzystało 2 705 pacjentek. Podobną ilość badań wykonano także w latach 2021 i 2022. W tym roku, od stycznia do maja, z diagnostyki prenatalnej skorzystało 1 237 pacjentek. Wprowadzone z dniem 5 czerwca zmiany z pewnością przyczynią się do tego, że z badań prenatalnych skorzysta więcej kobiet – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.
Rodzaje badań prenatalnych w programie NFZ
W ramach programu kobieta ciężarna:
-
wykona badania nieinwazyjne, tj.:
-
USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6dni)
-
badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol
-
w przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki:
-
uzyska poradę genetyczną
-
wykona badania cytogenetyczne
-
otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).
Pogłębiona diagnostyka wykonywana jest tylko w przypadku wskazań medycznych.
Jak wejść do programu badań prenatalnych na NFZ?
Wystarczy, że zgłosisz się do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program.
Na wizytę weź ze sobą:
-
skierowanie od lekarza prowadzącego ciąże lub z wcześniejszego etapu programu
-
wyniki badań
-
dokument tożsamości.
Więcej informacji na temat badań prenatalnych można znaleźć w najnowszym Poradniku Pacjenta NFZ. To praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/poradnik-pacjenta/
Agnieszka Budziszewska
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz