Będą nagrody za innowacje energetyczne w samorządach

Trwa nabór zgłoszeń do bezpłatnego Ogólnopolskiego Konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. To już IV edycji inicjatywy organizowanej przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Funduszy, z których można finansować szeroko rozumiane samorządowe inwestycje w energetykę czy politykę klimatyczną nie brakuje, a bardzo dużo samorządów po nie sięga. Wiele ze zrealizowanych w tej dziedzinie projektów to innowacyjne przedsięwzięcia, często opracowane we współpracy z uczelniami czy biznesem prywatnym.

 

- Poprzez bezpłatny Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd chcemy promować najlepsze rozwiązania, które warto upowszechnić, i które warto naśladować w innych gminach. Będzie to z korzyścią dla mieszkańców, ale też dla całej gospodarki – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza. - W tym roku mamy już IV edycję, liczymy na zgłoszenia najnowszych projektów.

 

Jak co roku, konkurs ma parę kategorii. I tak do kategorii „Energetyczna Inwestycja Budowlana Roku” klasyfikują się np. działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków i redukcji zużycia energii, czy rozwój energetyki rozproszonej. W kolejnej kategorii, nazwanej „Energetyczna Inwestycja Transportowa Roku”, chodzi zarówno o projekty dotyczące transportu zbiorowego, jak wsparcia dla transportu prywatnego (np. przejście na flotę elektryczną lub gazową, rozwój współdzielenia pojazdów, rozbudowa infrastruktury dla pojazdów niskoemisyjnych. Z kolei w kategorii „Energetyczna Inwestycja w Ciepłownictwo” oceniane będą projekty dotyczące modernizacji i budowy sieci ciepłowniczych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, inteligentnych systemów zarządzania ciepłem czy też oszczędności energii cieplnej.

 

- Ważną kategorią jest Energetyczna Akcja Społeczna Roku – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator konkursu, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej i wykładowca Politechniki Rzeszowskiej. - Tutaj doceniamy edukowanie na temat zmian klimatu, efektywności energetycznej czy funkcjonowaniu rynków energii. Działania te mogą dotyczyć dzieci i i młodzieży, ale te wszystkich mieszkańców czy też przedsiębiorców. Chociażby poprzez tworzenie punktów doradztwa energetycznego w gminach.

 

Nabór potrwa do 15 sierpnia 2024 r. Konkurs jest całkowicie bezpłatny dla uczestników, a zgłoszenia będą oceniane przez kapitułę złożoną z branżowych ekspertów.

 

Więcej informacji na stronie: https://www.instytutpe.pl/konkurs-jst-2024/

LINK DO FORMULARZA
>>> https://forms.office.com/r/34Kn0P5L8i <<<

 

Fot. Pixabay/CC0

 

Patronaty medialne:

Nowa Energia, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Energetyka24, Smart Grids, Radio Rzeszów, Gram w zielone, Napędy i Sterowanie, Abrys, Świat OZE, Biomasa, Energetyka Plus, Energia i Recykling, Przegląd Komunalny, Portal Komunalny, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Radio Centrum, CIRE, wGospodarce, Gazeta Bankowa, Wiadomości Naftowe i Gazownicze, Gazeta Politechniki, Nowiny, OZEON, Radio Via, GospodarkaPodkarpacka.pl, Gazeta Rzeszowa i Okolic

 

***

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz