Spotkania odbywały się zarówno na terenie obiektów Straży Granicznej, jak i w placówkach oświatowych miejscowości przygranicznych.
Cyklem pogadanek na temat postępowania w przypadku losowego zdarzenia i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach objęli uczniów szkół w: Windzie, Srokowie, Mołtajnach. W rozmowach o podstawowych zasadach pomocy, schemacie działania i wsparciu uczestniczyło łącznie 160 uczniów. W zajęciach praktycznych wykorzystano fantom.
Temat bezpieczeństwa nie jest również obcy uczniom Zespołu Szkół w Drogoszach, czy Szkoły Podstawowej w Jegławkach. Przybyli z wizytą do Placówki SG w Barcianach, gdzie poznali tajniki służby. Przedszkolakom z Górowa Iławeckiego funkcjonariusze przypomnieli zasady postępowania w przypadku ataku zwierzęcia i podkreślili konieczność nieoddalania się od dorosłych.
Bliskie położenie miejscowości wypoczynkowych względem przebiegu granicy państwowej stanowi oczywisty argument do prowadzenia zajęć edukacyjnych i uczulanie na kwestie bezpieczeństwa. Podobne wizyty odbywają się w ośrodkach wczasowych i sanatoriach.
Już rozpoczął się cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą z Mińska w Domu Polonii w Żytkiejmach. Kolejne turnusy przechodzą spotkania informacyjno-szkoleniowe z udziałemStraży Granicznej. Funkcjonariusze z placówki w Dubeninkach podkreślają, by młodzi turyści z uwagą zwiedzali tereny przygraniczne i stosowali się do tablic informacyjnych w pobliżu granicy państwowej.
Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Węgorzewie połączyli siły i wraz z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. przeprowadzili pogadanki w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu węgorzewskiego. Podczas spotkania dzieci poznały podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli, zachowań w lesie, a także dowiedziały się jak postępować w nagłych i niebezpiecznych sytuacjach.Omówiono zasady przekraczania granicy państwa. W przedsięwzięciu uczestniczyło łącznie 321 dzieci (Oddziały Przedszkolne przy SP nr 2 w Węgorzewie, SP w Radziejach, SP w Węgielsztynie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgorzewie, SP w Pozezdrzu).
Przedstawiciele formacji zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo w podróży poza granice kraju. Konieczność posiadania odpowiednich dokumentów, zabezpieczenie bagażu, postępowanie z bagażem, wskazanie miejsc, w których można otrzymać pomoc – to zagadnienia niejednokrotnie decydujące o szczęśliwym przebiegu urlopu.
Zaczęły się wakacje dla najmłodszych i okres skoncentrowania uwagi służb poszanowania prawa na kwestiach bezpieczeństwa wypoczywających na Warmii i Mazurach. Każde spotkanie przynosi wymierne korzyści zarówno dla młodzieży szkolnej, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Każda ze stron wzbogaca doświadczenie i zdobywa cenną wiedzę na ważne tematy.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz