Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 20 marca 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Piszu. Oboje oskarżeni – Ewa P. jako prowadzącą w jednej z miejscowości w gminie Pisz gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka oraz Wojciech P. jako faktycznie zajmujący się w tym gospodarstwie zwierzętami gospodarskimi – zostali uznani za winnych tego, że w okresie od początku czerwca 2022 r. do 19 sierpnia 2022 r. znęcali się nad co najmniej 90 zwierzętami gospodarskimi – bydłem.
Sąd ustalił m.in., że oskarżeni traktowali zwierzęta w niehumanitarny sposób, nie zapewniając im opieki weterynaryjnej i pielęgnacyjnej. Utrzymywali je bez dostępu do odpowiedniej karmy i bez stałego dostępu do wody. Okrutnie je traktowali i stosowali okrutne metody w chowie.
Zaniechania ze strony oskarżonych w zakresie dobrostanu bydła, w ocenie Sądu, stanowiły szczególne okrucieństwo, a drastyczne warunki utrzymywania powodowały długotrwałe cierpienie, skutkowały wychudzeniem, niedożywieniem i odwodnieniem zwierząt, oparzeniami skóry, przerostem racic i zesztywnieniem stawów. Następstwem tego była w ustalonym przez Sąd okresie śmierć – w tym śmierć głodowa bądź wskutek utonięcia we własnych odchodach – bliżej nieokreślonej liczby zwierząt.
Sąd Rejonowy w Piszu wymierzył Ewie P. i Wojciechowi P. za to kary po półtora roku pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonych także zakaz posiadania zwierząt gospodarskich oraz zakaz prowadzenia gospodarstwa rolnego związanego z wykorzystaniem zwierząt i oddziaływaniem na zwierzęta na okres 10 lat. Ponadto, od oskarżonych na rzecz stowarzyszenia zajmującego się obroną zwierząt zasądzone zostały nawiązki w kwocie po 20 tys. zł.
W odniesieniu do Ewy P. Sąd zadecydował również o przepadku na rzecz Skarbu Państwa zwierząt gospodarskich w postaci bydła zabezpieczonych w gospodarstwie oskarżonej.
Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.
Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Adam Barczak
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 23 marca 2023 r.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz