Biegi pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 4 marca odbyły się dwa biegi ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Było to jedno z największych wydarzeń sportowo – społecznych w Polsce. Biegi odbyły się w Pieniężnie i w Braniewie. 
Bieg odbył się w ponad 300 miastach w Polsce. W tegorocznej edycji według zgłoszeń w biegu wzieło udział ok. 70 tysięcy osób.
O godz. 15:10 w Pieniężnie rozpoczał się bieg na dystansie 1963 m, a o godz. 15:20 na dystansie 5 km. Dystans 1963 m jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Podczas biegu 2 funkcjonariuszy reprezentowało Komendę Powiatową Policji w Braniewie ( Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie nadkom. Krzysztof Pytlarczyk oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego kom. Mirosław Rożak ). 
O godz. 17:00 na Amfiteatrze Miejskim w Braniewie rozpoczał się bieg honorowy bez rywalizacji na dystansie 1963 m "Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"- zorganizowany przez 9 Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej. W biegu wzięło udział 5 policjantów z braniewskiej jednostki ( Komendant Powiatowy Policji w Braniewie – kom. Tadeusz Telenga, sierż. szt. Dariusz Koczan, sierż. szt. Krzysztof Wiewiórka, sierż. Maciej Żyłowski, st. post. Marek Horak ).
Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wsród Polaków, niezależnie od wieku.
DS

Źródło: Policja

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz