-Biura Informacji Gospodarczej przechowują dane o zadłużeniu do momentu spłaty zobowiązania. Jeśli dłużnik nie ureguluje swojego długu, informacje na jego temat mogą pozostać w Rejestrze Dłużników BIG nawet przez 10 lat i w tym okresie są widoczne dla różnych instytucji dokonujących oceny ryzyka - komentuje Mariusz Hildebrand, Prezes BIG InfoMonitor.
Informacje o dłużnikach alimentacyjnych, umieszczonych przez gminę w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor sprawdzają m.in. banki, firmy leasingowe, telekomunikacyjne jak i fundusze pożyczkowe. Dzięki temu są one w stanie lepiej ocenić rzetelność płatniczą osoby, z którą planują podpisać umowę. Zapis w Rejestrze Dłużników BIG wiąże się więc z uniemożliwieniem dostępu do kredytu bankowego, zakupów na raty, czy też zakupu telefonu komórkowego lub abonamentu telewizji kablowej, a to z kolei motywuje dłużnika do spłaty zobowiązań.
BIG InfoMonitor jest jedynym Biurem Informacji Gospodarczej, które współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej oraz ze Związkiem Banków Polskich. Dzięki współpracy z tymi instytucjami sektor bankowy w łatwy sposób dowiaduje się o zadłużeniu konsumentów i firm z Rejestru Dłużników w BIG InfoMonitor. Wzajemną korzyścią jest dostęp do 4,6 mln danych o zadłużeniu, co z kolei pozwala dokonywać oceny ryzyka finansowego.
-Przepisy wprowadzone w październiku 2008 r. okazały się bardzo pożyteczne nie tylko dla budżetów gmin i jednostek samorządowych, ale również dla dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji, przez to, że ich rodzice, czy prawni opiekunowie nie wywiązywali się z zasądzonych im świadczeń alimentacyjnych. Do tej pory podjęliśmy współpracę z około 1600 Jednostkami Samorządu Terytorialnego w Polsce – dodaje Mariusz Hildebrand.
14 czerwca b.r. miały miejsce kolejne korzystne dla Jednostek Samorządu Terytorialnego zmiany w prawie. Tego dnia weszła w życie nowa Ustawa o BIG. Dzięki niej gminy mogą teraz przy pomocy Rejestru Dłużników BIG egzekwować zaległości powstałe m.in. na skutek nie uiszczania płatności za gospodarowanie zasobami komunalnymi, korzystanie z usług wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gospodarowanie odpadami i utrzymanie czystości. Samorządy za pośrednictwem BIG mogą również odzyskiwać długi od osób, które nie zapłaciły opłaty za przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu.
- Bazując na dotychczasowych doświadczeniach związanych z programem Dłużnik Alimentacyjny, liczymy, że dzięki nowym regulacjom prawnym gminy będą równie skutecznie odzyskiwać swoje pozostałe należności. Niewątpliwie nowe przepisy ułatwią odzyskiwanie zadłużenia, które do tej pory mogło być spisane na straty – podsumowuje Prezes BIG InfoMonitor.
***
Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Zgodnie z Ustawą o BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. Jako jedyny z działających w Polsce BIGów umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu zapewnia wymianę informacji o dłużnikach pomiędzy systemem bankowym i przedsiębiorcami. BIG InfoMonitor udostępnia łącznie 4 mln 600 tysięcy informacji i danych gospodarczych o dłużnikach.
Wpisanie do Rejestru Dłużników BIG to natychmiastowe powiadomienie sektora bankowego i telekomunikacyjnego o zadłużeniu. BIG InfoMonitor jest spółką zależną sektora bankowego - poprzez Biuro Informacji Kredytowej - swojego głównego akcjonariusza.
BIG InfoMonitor wydaje kwartalne raporty InfoDług i raport BIG (dostępne na stronie www.infodlug.pl). Więcej informacji o BIG InfoMonitor można znaleźć na stronie www.infomonitor.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz