Program wdrożono w ostatni weekend października ubiegłego roku, kiedy to zaczął obowiązywać czas zimowy.
Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w: Braniewie, Lelkowie, Górowie Iławeckim, Bezledach, Sępopolu, Barcianach, Węgorzewie, Baniach Mazurskich, Gołdapi i Dubeninkach spotykali się z najmłodszymi w szkołach położonych w rejonach przygranicznych, gdzie wręczali odblaski. Prowadzili zajęcia edukacyjne na rzecz bezpieczeństwa, podpierając słowo mówione filmem poglądowym, który przekonywał do słuszności używania elementów odblaskowych o zmierzchu. Funkcjonariusze zapewniali dzieci i młodzież, że dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych powinno stać się naturalną potrzebą.
Funkcjonariusze SG, wchodzący w skład mobilnych patroli, również wyposażeni byli w akcesoria odblaskowe i zachęcali mieszkańców miejscowości przygranicznych do podejmowania działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna dotarła w ciągu 4 miesięcy do najmłodszych w 63 placówkach oświatowych w rejonie przygranicznym.
Powodzenie przedsięwzięcia było bardzo duże, o czym świadczą dodatkowe spotkania edukacyjne realizowane na zaproszenie poza harmonogramem w miejskich ośrodkach.
Problemy mieszkańców rejonów przygranicznych zawsze były bliskie służbom granicznym. Straż Graniczna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji w powiatach przygranicznych.
Do tej pory akcje z odblaskami prowadzone były głównie na terenie miasta, tymczasem największe zagrożenie dotyczy dzieci ze szkół gminnych, stąd udział i program Straży Granicznej. Akcja jest zatem dopełnieniem wszystkich starań służb poszanowania prawa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Warmii i Mazur.
Realizowany program „Blaskiem chronieni” był pierwszym skoordynowanym działaniem Straży Granicznej na taką skalę. Stał się wizytówką polskiej służby granicznej, wszak to postać funkcjonariusza Straży Granicznej z zawieszki odblaskowej chroni o zmierzchu blaskiem mieszkańców miejscowości przygranicznych.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz