Data dodania: 2008-04-11 17:32:08,
kzs
A | A | A
Braniewo/Kryzysowa sytuacja
W dniach 08. – 09.04.2008 roku odbył się trening Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z zakresu reagowania kryzysowego. Był to pierwszy tego typu trening w Dowództwie Dywizji,
W dniach 08. – 09.04.2008 roku odbył się trening Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z zakresu reagowania kryzysowego. Był to pierwszy tego typu trening w Dowództwie Dywizji, który był kontynuacją warsztatów o których informowaliśmy Państwa wcześniej. W treningu wzięli udział zaproszeni goście z Powiatowego i Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu, a także z Centrum Zarządzania kryzysowego w Braniewie.
Podczas treningu sprawdzono stopień funkcjonowania współpracy cywilno – wojskowej i działania wojska na rzecz samorządów na terenie których stacjonują jednostki wojskowe 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w zakresie reagowania kryzysowego.
Zachodzące zmiany we współczesnym świecie wymagają dostosowania działań wojskowych do różnego rodzaju zagrożeń i sytuacji kryzysowych, takich jak militarne, pozamilitarne, zewnętrzne i wewnętrzne. Trening był okazją do omówienia kwestii wsparcia i odpowiedzialności 16. PDZ w zakresie reagowania kryzysowego oraz sposobów zaangażowania Dywizji w sytuacjach szczególnego zagrożenia. Tematem treningu była reakcja na sytuację kryzysową związana z wystąpieniem powodzi w rejonie Żuław. Zadania wojska wiązały się zatem z realizacją akcji przeciwpowodziowej i przeciw lodowej. Ćwiczący musieli wykazać się właściwą reakcją na zmieniająca się sytuację związaną np. z trudnymi warunkami pogodowymi jak ujemna temperaturą, wiatr, śnieg lub deszcz. Podczas treningu uwzględniono możliwe kierunki rozwoju sytuacji, m.in. zwalczanie zatorów lodowych przy użyciu śmigłowców lub poduszkowców. Trening w Dowództwie 16 PDZ był okazją do ukazania kompetencji wojska podczas przeprowadzania różnorodnych akcji. Powódź może wymagać przeciwdziałania także w zakresie akcji przeciw - epidemiologicznych i ratowniczych. Wojska chemiczne były w pogotowiu do użycia w przypadku wystąpienia zagrożeń skażeniami. Wojsko we współpracy z Centrami Kryzysowymi musiało podejmować pod presją czasu decyzje, które były podstawą dalszych działań. Takie ćwiczenie ukazuje złożoność charakteru sytuacji kryzysowych. Wojsko w takich sytuacjach jak podczas treningu współpracuje nie tylko z samorządami ale także m.in. z Policja, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Służbami Medycznymi.
Dowódca 16. PDZ gen. dyw. Wiesław Michnowicz wskazał na konieczność współpracy wojska z organami administracji w obszarze reagowania kryzysowego, ponieważ wojsko jako jeden z filarów bezpieczeństwa ma też za zadanie ochraniać m.in. w takich sytuacjach, życie ludzkie. Dowódca 16. PDZ podkreślił, że działanie kryzysowe wojska ma nie tylko na celu przeciwdziałanie, ale tez likwidację zagrożenia, stabilizację sytuacji, a także powrót wszystkich sił wojska do macierzystych jednostek.
Zaproszeni goście omówili zadania wynikające z reagowania kryzysowego będące w kompetencjach poszczególnych Centrów Zarządzania Kryzysowego. Przedstawili schemat przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym i aspekty współpracy z wojskiem w różnych przypadkach stanowiących zagrożenie w będącej przedmiotem ćwiczenia sytuacji kryzysowej. Przedstawiciele układu pozamilitarnego wskazali na konieczności właściwego obiegu informacji i właściwej reakcji na często powiązane ze sobą różnego rodzaju zagrożenia.
16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana związana jest od początku swego istnienia z ziemią warmińsko-mazurską. Podczas treningu zakładano koordynację działań również z województwem pomorskim, ponieważ jednostki wojskowe 16. PDZ stanowią filar obronności regionu na terenie którego stacjonują.
Podczas treningu sprawdzono poziom koordynacji współdziałania z samorządami w sytuacji kryzysowej. Mamy nadzieję że przeprowadzony trening usprawni koordynację, a kolejne wzmocnią charakter współpracy wojska z układem pozamilitarnym.
mjr mgr Zbigniew TUSZYŃSKI
Źródło: własne
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz