Braniewo : Policjanci spotkali się z przedstawicielami pomocy społecznej z terenu powiatu braniewskiego

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji na temat współpracy pomiędzy przedstawicielami policji, a przedstawicielami pomocy społecznej w zakresie realizacji działań na rzecz osób i dzieci doznających przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie to jedna z najtrudniejszych do rozwiązania, a zarazem jedna z najdotkliwszych w skutkach dla jednostek, rodzin i społeczeństwa kwestii społecznych. To właśnie problemowi przemocy oraz trudnej sytuacji ofiar, w tym także dzieci i koniecznej wspólnej reakcji funkcjonariuszy i przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej zostało poświęcone wczorajsze spotkanie w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się powitaniem zgromadzonych gości przez I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie – podinsp. Roberta Mikusika.  W swoim wystąpieniu podkreślił ważną rolę zebranych służb w realizacji zadań wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

 

W spotkaniu uczestniczyli Nalczelnik Wydziału Prewencji KPP w Braniewie – asp.szt.Adam Paszkiewicz, koordynator procedury ,,Niebieskiej Karty’’- st.post.Jolanta Ciszewska, pracownicy MOPS w Braniewie, GOPS w Braniewie,MGOPS we Fromborku,GOPS w Wilczętach,GOPS w Płoskinii, GOPS w Lelkowie, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie oraz dzielnicowi.

 

Zgromadzonym gościom zaprezentowano efekty wspólnych działań przedstawicieli policji i służb pomocy społecznej , odwołując się do programu  pilotażowego wdrożenia algorytmów i kwestionariuszy szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie w województwie lubuskim. 

 

W trakcie spotkania funkcjonariusze uświadamiali jakże ważnym elementem współpracy jest  całodobowa gotowość  przystąpienia przez dyżurnych pracowników socjalnych do czynności interwencyjnych na telefoniczne wezwanie policjanta w sytuacji zatrzymania sprawcy przemocy, konieczności zapewnienia opieki małoletnim czy konieczności zapewnienia specjalistycznego wsparcia. 

 

Zebrani przedyskutowali również procedury interwencji w przypadku stwierdzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dzieci oraz skuteczne sposoby informowania i przepływu informacji pomiędzy jednostkami o dzieciach umieszczanych w pieczy zastępczej.

 

W trakcie rozmów ustalono, że zostanie powołany specjalny zespół, który podczas systematycznych spotkań wypracuje optymalne zasady postepowania w przypadku odebrania dziecka z rodziny w związku z przemocą w rodzinie oraz wsparcia dla osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą.

Jolanta Ciszewska

Źródło: Policja

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz