Święto szkoły obchodzone jest tradycyjnie wiosną, co wynika z faktu, że termin ten od wielu lat powiązany był z terminem wyzwolenia Braniewa, potem otwarcia w szkole Izby Pamięci i nadania szkole imienia oraz sztandaru. W rzeczywistości budynki szkolne oddano do użytku 17 września 1970 roku. Początkowo była to przyzakładowa szkoła Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego i kształciła pracowników na potrzeby lokalnego budownictwa. Z czasem szkoła rozwijała się i przetrwała firmę, która ją powołała do życia. ZSB kształciło także techników ochrony środowiska, ogrodników, licealistów, informatyków, ekonomistów, techników pracy biurowej i wielu innych.
Obecnie ZSB jest szkołą prowadzoną przez powiat braniewski, który od kilku lat inwestuje w niezbędne remonty budynku szkoły, Sali gimnastycznej i internatu. W przyszłym roku szkolnym powstaną na potrzeby uczniów szkoły, ale także dostępne dla mieszkańców Braniewa dwa boiska w ramach programu Orlik.
Uroczystość 40 –lecia powiązana była z posadzeniem na posesji szkoły dębu katyńskiego, który upamiętnia zamordowanego w Katyniu porucznika Antoniego Paprotę i umieszczeniem pamiątkowego głazu. Uroczystość zaszczyciła dr Renata Gieszczyńska z olsztyńskiego IPN, która przywiozła ze sobą garść katynskiej ziemi, zebranej z feralnego wyjazdu do Katynia olsztynian 10 kwietnia 2010 r.
Uroczystą akademię przygotowali nauczyciele i uczniowie, a przybyli na nią licznie goście z Braniewa, powiatu i elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Św Antoniego, a obie jej części sponsorowali:
1. Starosta Braniewski
2. Grupa PZU
3. Firma Nazali Naft – Bogdan Nazar
4. Jerzy Salitra
5. Lucjan Gursztyn
6. Nadleśnictwo Zaporowo
7. Stefan Uryn
8. Escom – Dariusz Schulz
9. Andrzej Borysewicz
Z okazji 40-lecia ZSB wydana została monografia szkoły, którą opracowali Anna Wiśniewska i Dariusz Lis.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz