Szybki rozwój technologii mobilnych uczynił z telefonów komórkowych przydatne narzędzie pracy. Korzyści z posiadania smartfona czy tabletu mogą docenić także przedsiębiorcy, którzy nie muszą być w biurze, aby mieć pod kontrolą całą firmę. Warto przy tym zauważyć, w jak szybkim tempie rozwija się rynek tabletów na świecie. Jak podaje firma International Data Corporation, w przeciągu poprzedniego roku nastąpił 142 procentowy wzrost dostaw tabletów do sklepów. W drugim kwartale bieżącego roku sprzedano na świecie ponad 45 milionów tych urządzeń. Mobilność staje się w biznesie warunkiem koniecznym: tablet coraz częściej zastępuje laptopa, tym samym zostawiając daleko w tyle komputery stacjonarne.
W kwietniu tego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs w którym można było uzyskać dotacje unijne na rozwój nowych technologii. Minimalna kwota dofinansowania to 8 milionów złotych. Pieniądze te mogą pomóc w stworzeniu aplikacji mobilnych, także tych dedykowanych biznesowi. Od najprostszych, czyli stałego dostępu do naszej poczty elektronicznej, aż do tych znacznie bardziej skomplikowanych, czyli prowadzenia księgowości, realizowania płatności kartą i zaawansowanych systemów ERP.
– Według raportu ”Marketing mobilny w Polsce 2012/2013” jedna czwarta Polaków posiada urządzenie mobilne, w większości przypadków wyposażone w stały dostęp do sieci. Biznes także dostrzegł potencjał m-technologii i w pełni go wykorzystuje. Na rynku pojawiają się liczne aplikacje skierowane do przedsiębiorców, które umożliwiają zarządzanie firmą z poziomu smartfona czy tabletu – mówi Konstantin Wolff z payleven, operatora mobilnych płatności kartą.
Czy tablet może zastąpić biuro?
Być może już niedługo klient, zamiast umawiać się na czasochłonne spotkanie, sfinalizuje dowolną transakcję poprzez tablet. Za pomocą aplikacji mobilnych oraz platform obsługiwanych z poziomu przeglądarki przedsiębiorca może pracować szybciej i bardziej wydajnie. Pomogą mu w tym np. poniższe aplikacje i systemy. To tylko niektóre rozwiązania dedykowane biznesowi, wybrane spośród wielu dostępnych na dynamicznie rozwijającym się rynku mobile.
Payleven
Aplikacja umożliwia przyjmowanie płatności kartą poprzez terminal Chip & PIN połączony ze smartfonem lub tabletem za pomocą technologii Bluetooth. Bezprzewodowe urządzenie jest mniejsze od tradycyjnego terminala, zaś sprzedawca może wysłać klientowi potwierdzenie transakcji na adres mailowy lub wydrukować potwierdzenie bezpośrednio z poziomu aplikacji.
Fakturownia
Za pomocą tej aplikacji można zarządzać zewnętrznymi i wewnętrznymi dokumentami firmy z poziomu przeglądarki internetowej, np. na tablecie. Wbudowany moduł płatności online pozwala monitorować stan zobowiązań finansowych klientów oraz wystawiać m. in. faktury VAT w kilkunastu językach i walutach. Wygenerowane dokumenty klient może otrzymać także za pośrednictwem poczty e-mail.
Kontrola floty samochodowej przez GPS
Lokalizator GPS to nowoczesne urządzenie, które najczęściej jest wykorzystywane w podróży. Zainstalowane w służbowych samochodach nadajniki w połączeniu ze specjalną aplikacją pozwalają na monitoring tras pojazdów, a tym samym na kontrolę realizacji wykonywanych przez pracowników zadań. Inną przydatną funkcją aplikacji może okazać się kontrola zużycia paliwa w stosunku do przejechanej trasy czy możliwość śledzenia zgłoszeń serwisowych.
Yanosik
Aplikacja ta jest współtworzona przez samych użytkowników. Jej podstawowym zadaniem jest nawigacja, ale oferuje także możliwość zaznaczenia miejsc postoju patroli policyjnych, czy też utrudnień drogowych, np. korków. Dzięki temu trasa na spotkanie z klientem może przebiec bez przeszkód i dodatkowych kosztów w postaci mandatu.
Klient poczty e-mail
Aplikacje tego typu są automatycznie wbudowane w niemal wszystkie urządzenia mobilne i pozwalają na stały dostęp do skrzynki e-mailowej. Dają także możliwość przeglądania dokumentów tekstowych czy prezentacji oraz wprowadzanie podstawowych zmian w plikach. Zapytania ofertowe od klientów, lub inne pilne kwestie nie pozostaną bez odpowiedzi nawet w trakcie podróży służbowej. Powiadomienia push i częste czasy odświeżania informują posiadacza o nowych wiadomościach w czasie rzeczywistym.
– Aplikacje, które wybraliśmy jako pomocne w prowadzeniu biznesu, to tylko niewielki fragment spośród miliona możliwości dostępnych w Google Play czy App Store. Pierwszy z nich w kwietniu bieżącego roku posiadał 850 tysięcy aplikacji, zainstalowanych na urządzeniach z systemem Android aż 48 miliardów razy. Codziennie pojawiają się coraz to nowsze aplikacje służące rozrywce i pracy, często tworzone przez samych użytkowników – mówi Jacek Czmoch, Dyrektor Sprzedaży payleven.
Nowe technologie = nowe możliwości
Użytkownicy tabletów coraz bardziej przekonują się do korzystania z nowych aplikacji. Z badań Gemiusa wynika, że jeszcze nie tak dawno, logowali się głównie na strony z informacjami i publicystyką. Teraz coraz częściej wybierają korzystanie z rozbudowanych aplikacji, które ułatwiają codzienne zarządzanie.
Szybkość z jaką na rynek wchodzą coraz to mniejsze i szybsze urządzenia mobilne nasuwa pytanie o przyszłość. Już teraz coraz częściej wspomina się o tym, że za kilka lat przez dotyk ekranu smartfona lub tabletu będziemy mogli odczuwać prawdziwe obiekty. Pojawiła się już pierwsza publiczna drukarka 3D, skonstruowana przez trzech studentów z Poznania. Jak to działa? Drukarki 3D przeznaczone do zastosowań indywidualnych tworzą przedmioty, układając ultra cienkie warstwy roztopionego plastiku, odtwarzające precyzyjnie kształt trójwymiarowego modelu matematycznego. Takie innowacje pokazują, że praca i rozrywka nabierają nowego, mobilnego znaczenia.
Joanna Sieradzka
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz