Właściwie sporządzona umowa kupna samochodu
Umowa kupna-sprzedaży pojazdu powinna być zawarta na piśmie. Dokument ten najlepiej sporządzić w postaci wydruku komputerowego, dzięki czemu będzie wyglądał przejrzyście, profesjonalnie i będzie czytelny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę napisać odręcznie – wszak najważniejsze jest to, aby nie zabrakło w niej istotnych informacji.
Dokument należy przygotować w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach (dla każdej ze stron po jednym) a informacje o tym wpisać w ostatnim paragrafie umowy. Ona sama musi być koniecznie opatrzona datą, informacją o miejscu zawarcia umowy oraz podpisami – kupującego i sprzedającego. Dobrze też zaparafować każdą ze stron dokumentu.
Podstawowe informacje
To,co powinna zawierać umowa kupna samochodu,to przede wszystkim informacje dotyczące pojazdu:
· model i marka,
· rok produkcji,
· numer rejestracyjny,
· numer nadwozia i silnika,
· kolor,
· przebieg i pojemność silnika,
· ewentualne wyposażenie dodatkowe,
· cena.
Umowa kupna samochodu powinna też obowiązkowo zawierać dane osób, których dotyczy transakcja. Będą to:
· imiona i nazwisko,
· PESEL, NIP,
· miejsce i adres zameldowania,
· seria i numer dowodu tożsamości oraz organ, który go wydał.
Jak zapisać cenę?
Cena samochodu jest najważniejszym punktem w umowie. Z tego powodu powinna być zapisana zarówno w sposób liczbowy jak i słowny, aby uniknąć jakichkolwiek niedomówień. Umowa powinna też opisywać sposób i termin zapłaty za pojazd oraz datę jego przekazania – o ile jest inna, niż dzień w którym została zawarta umowa.
Dobrym pomysłem jest wpisanie do umowy dwóch pokwitowań. Jedno dla kupującego, w którym poświadczy on odbiór pojazdu, będącego przedmiotem umowy oraz drugie – dla sprzedającego, w którym poświadczy otrzymanie pełnej zapłaty od kupującego. Warto dopisać w jakiej formie pieniądze zostały przekazane sprzedającemu.
Ważne informacje
Umowa kupna samochodu powinna obowiązkowo zawierać w swojej treści kilka oświadczeń, w których sprzedający potwierdzi, że:
· pojazd jest jego wyłączną własnością,
· nie jest przedmiotem żadnego postępowania,
· nie stanowi zabezpieczenia majątkowego,
· jest wolny od wszelkich wad prawnych,
· nie jest własnością osób trzecich.
Koniecznie należy też napisać, że samochód nie posiada wad technicznych, które były znane sprzedającemu a które chciał zataić przed kupującym. Pamiętajmy też, aby przed zrealizowaniem transakcji wykonać przegląd pojazdu a w umowie zawrzeć zapis, w którym kupujący potwierdzi, że znany jest mu stan techniczny samochodu oraz stan licznika.
Oświadczenia dodatkowe
To, co powinna zawierać umowa kupna samochodu to także oświadczenie o przekazaniu i przyjęciu dokumentów pojazdu i kluczyków. Niekiedy sprzedający wpisują do umowy dodatkowy zapis, w którym kupujący ma poświadczyć, że odstępuje od roszczeń w przypadku pojawienia się ukrytych wad pojazdu, które nie były wcześniej znane sprzedającemu.
Docelowo ma on chronić sprzedającego, uniemożliwiając kupującemu dochodzenie swoich roszczeń. W rzeczywistości zapis ten nie stoi ponad przepisami Kodeksu Cywilnego, które mówią, że wady ukryte i tak można zgłaszać z tytułu rękojmi. Pamiętajmy więc, aby wszelkie oświadczenia i zapisy w umowie były zgodne z przepisami prawa. W innym przypadku - ona lub jej paragrafy, będą nieważne.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz