Co to jest kontrola doraźna w zamówieniach publicznych?

Rynek zamówień publicznych do prawidłowego funkcjonowania wymaga przestrzegania określonych reguł. Wszyscy wykonawcy muszą być równo traktowani, aktualne przetargi winny być ogólnodostępne, nie może zdarzyć się sytuacja, że zamawiający wykonają czynności niezgodne z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Nad prawidłowością proceduralną czuwają różne instytucje. Najpopularniejszą jest Krajowa Izba Odwoławcza, z której usług chętnie korzystają pokrzywdzeni wykonawcy. Drugim ważnym organem jest Prezes Urzędu Zamówień Publicznych, który może wszcząć tak zwaną kontrolę doraźną. Na czym ona polega?

Kiedy wszczyna się kontrolę doraźną w przetargach?

Szczegółowe wytyczne dotyczące narzędzia kontroli doraźnej w przetargach ujęto w art. 607-612 ustawy Pzp. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wszczyna postępowanie „w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że doszło do naruszenia przepisów ustawy, które mogło mieć wpływ na wynik postępowania lub konkursu albo zawarto lub zmieniono umowę lub umowę ramową z naruszeniem przepisów ustawy”. Może tego dokonać samoistnie, gdy stwierdzi taką potrzebę, bądź na wniosek stron trzecich. Warto jednak pamiętać, że przeprowadzenie kontroli jest obowiązkowe tylko wówczas, gdy swoje uwagi wniesie instytucja zarządzająca o której mowa w przepisach o Narodowym Planie Rozwoju lub agencja płatnicza, o której mowa w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. W przypadku wniosku pokrzywdzonego w przetargach wykonawcy, kontrola doraźna jest jedynie fakultatywna.

W jakim terminie może zostać wszczęta kontrola doraźna w przetargach?

Kontrolę doraźną można przeprowadzić w dowolnym momencie trwania przetargów. Nie ma przeciwskazań, aby czynności zostały podjęte jeszcze przed podpisaniem umowy wykonawczej. Jeśli jednak taki kontrakt został już parafowany, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych może podjąć dalsze kroki jedynie w terminie czterech lat od zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia lub jego unieważnienia. Po tym czasie ewentualne naruszenia przedawniają się.

Pierwszym etapem jest postępowanie wyjaśniające

Zanim aktualne przetargi zostaną poddane kontroli doraźnej, Prezes UZP rozpoczyna postępowanie wyjaśniające. Odbywa się ono najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przeprowadzenie kontroli. W jego ramach weryfikacji mogą podlegać:

  • dokumenty związane z postępowaniem o udzielenie przetargów,
  • wyjaśnienia składane przez zamawiającego i jego pracowników,
  • opinia biegłego, jeśli ustalenie lub ocena stanu faktycznego sprawy wymagały danych specjalnych.

Zakończenie procesu kontroli doraźnej następuje z chwilą doręczenia zamawiającemu informacji o wyniku kontroli. Zawarte są w niej dane na temat stwierdzonych naruszeń przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych lub decyzja o braku zaniedbań.

Co grozi zamawiającym realizującym aktualne przetargi?

Konsekwencje stwierdzonych uchybień mogą być znaczące dla zamawiającego. W zależności od skali rozbieżności z ustawą Prawo zamówień publicznych, mówimy tu o:

  • karach pieniężnych,
  • wystąpieniem do sądu o unieważnienie umowy w całości lub w części.

Dodatkowo, jeśli Prezes UZP stwierdzi naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez podmiot podlegający odpowiedzialności za naruszenie tej dyscypliny w myśl ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zawiadamia o incydencie właściwego rzecznika. Ten przeprowadzi oddzielne postępowanie, które zakończy się kolejnymi konsekwencjami.

Zamawiający realizujący przetargi może wnieść odwołanie

Od opinii Prezesa UZP przysługuje odwołanie. Zamawiający realizujący postępowania z listy przetargów, może wnieść zastrzeżenia do wyników kontroli doraźnej w terminie 7 dni od doręczenia pisma. W kolejnym kroku Prezes UZP rozpatruje je, a w przypadku ich nieuwzględnienia, przekazuje sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta instytucja jest ostatnią instancją, której opinia definitywnie kończy proces kontroli prawidłowości podejmowanych czynności przez zamawiającego.

Lista przetargów – realizowanie umów jest bezpieczne

Kontrola doraźna to kolejne narzędzie, które pozwala na bieżąco monitorować poprawność działania systemu zamówień publicznych w Polsce. Między innymi dzięki niej, przetargi są optymalnym rozwiązaniem na pozyskiwanie nowych klientów. Zamawiający boją się podejmować działania niezgodne z zasadą równego traktowania wykonawców, co pozwala podpisywać umowy tak dużym, jak i małym firmom.

Lista przetargów, na które każdego dnia można wysyłać swoje oferty, dostępna jest w serwisie https://www.oferent.com.pl. Platforma została wyposażona w intuicyjną wyszukiwarkę, wygodny system raportowania oraz bazę podwykonawców. Pobieranie dokumentacji zamówienia odbywa się poprzez jedno kliknięcie. Użytkownicy mogą dodatkowo przeszukiwać dostępne zlecenia, licytacje komornicze oraz pojawiające się wyniki przetargów.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz