Ponad miesiąca temu, ZUS wprowadził wideorozmowy z klientami. Usługa, od początku, jej uruchomienia cieszyła się zainteresowaniem. Nowe udogodnienia dla klientów były wprowadzone w różnych terminach. W naszym województwie e-wizyty wprowadzono 26 października i 4 listopada.
- „Za pośrednictwem internetu,bez wychodzenia z domu, wygodnie i bezpiecznie dla siebie, klienci mogą załatwiać swoje sprawy w ZUS. Połączenie z doradcą trwa około 20 minut. Mogą dotyczyć praktycznie wszystkich spraw związanych z ZUS. Dotychczas najwięcej rozmów przeprowadzono z zakresu emerytur i rent, a następnie zasiłków. Sporo osób łączyło się online z ZUS w celu założenia lub potwierdzenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.
-„W związku z dużym zainteresowaniem e-wizytami, rozszerzyliśmy zakres tematów z jakimi mogą kontaktować się z ekspertami nasi klienci. Teraz podczas e-wizyty można omówić również sprawy z zakresu ulg i umorzeń. Doradca ds. ulg i umorzeń, na podstawie informacji przedstawionych przez klienta, wskazuje mu najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Może także zaproponować płatnikowi rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności czy zawieszenie postępowania egzekucyjnego” – dodaje Ilukiewicz
Umawianie wideorozmowy jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę interntową ZUS i odszukać zakładkę e-wizyta. Aby połączyć się z ekspertem wystarczy mieć smartfon, tablet czy komputer, który dodatkowo wyposażony jest w kamerkę i mikrofon oraz możliwość podłączenia do internetu. Rozmowę umawiamy w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE.
Zdarzają się również e-wizyty, które zostały zarezerwowane a niestety nie odbyły się. Czasem wynika to z problemów technicznych, jak np. słabe połączenie internetowe u klienta.
- „Klienci też nie do końca mają świadomość, że to oni muszą zainicjować wideorozmowę z pracownikiem ZUS, a nie odwrotnie. To klient musi otworzyć link przesłany w mailu do e-wizyty. Tylko wtedy konsultant ma możliwość dołączenia do rozmowy” - tłumaczy rzeczniczka.
Jeśli ktoś nie może skorzystać w umówionym przez siebie terminie z e-wizyty, trzeba ją wcześniej odwołać. Dzięki temu na taką rozmowę będzie mogła umówić się inna osoba, która potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Jeśli wizyta nie zostanie odwołana to termin będzie cały czas zarezerwowany, chociaż nikt nie skorzysta e-wizyty. Informacja jak zrezygnować z wizyty jest w wiadomości e-mailowej potwierdzającej rejestrację. Na ponad 16 tys. umówionych rozmów prawie 10 tys. odbyło się, niestety 4 tys. klientów nie podjęło takiej rozmowy i nie anulowało jej, tym samym blokując termin dla innych chętnych.
AI
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz