Czujność na zagrożenie wielką wodą

Środowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przyniosło informację o poprawie prognoz meteorologicznych dla Warmii i Mazur. Jeszcze dziś rano ostrzeżenia drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązywały w czterech powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Aktualnie drugi stopień intensywnych opadu deszczu utrzymuje się jedynie w powiecie piskim.

– Niezależnie od nieco lepszych prognoz naszym obowiązkiem jest utrzymać pełną gotowość. Jesteśmy po to, by działać wyprzedzająco, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, a zwłaszcza dzieciom przebywającym na letnim wypoczynku – powiedział wicewojewoda Mateusz Szauer, otwierając posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Spotkanie odbyło się bezpośrednio po porannym zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska. Na poziomie krajowym i regionalnym podejmowane są działania mające na celu zachowanie pełnej koordynacji służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

W posiedzeniu w Olsztynie uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej, Wód Polskich (RZGW Gdańsk i RZGW Białystok), Lasów Państwowych (RDLP Olsztyn i RDLP Białystok), MOPR, Kuratorium Oświaty, a także prezydenci Olsztyna i Elbląga oraz starostowie powiatów.

W centrum uwagi pozostają organizowane na terenie województwa rozmaite obozy letnie – łącznie działa ich obecnie 60, z udziałem ponad 5 tysięcy uczestników. Jak powiedział nadbrygadier Michał Kamieniecki, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, „obozowiska znajdują się w centrum naszego zainteresowania, ponieważ to właśnie one mogą być najbardziej narażone na skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych".

Nadinspektor Mirosław Elszkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, dodał, że wszystkie obozy na terenie powiatów, których dotyczyło podwyższone zagrożenie, zostały skontrolowane przez służby, a sytuacja oceniana jest jako bezpieczna.

Podpułkownik Łukasz Buczkowski, zastępca dowódcy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zapewnił, że siły zbrojne pozostają w pełnej gotowości. Do ewentualnych działań zabezpieczających lub pomocowych może zostać natychmiast skierowanych ponad 100 żołnierzy.

Przedstawiciele powiatów, które jeszcze dziś rano objęte były ostrzeżeniami drugiego stopnia, złożyli krótkie meldunki sytuacyjne. W powiecie działdowskim sytuacja jest stabilna, nie zorganizowano tam obozów namiotowych. W powiecie nidzickim funkcjonuje jeden obóz, który został odwiedzony przez służby, zabezpieczony i niegenerujący zagrożeń. W powiecie szczycieńskim działa 5 obozów, obejmujących około 500 uczestników – po przeprowadzonych kontrolach nie stwierdzono nieprawidłowości. W powiecie piskim, gdzie utrzymuje się ostrzeżenie drugiego stopnia, sytuacja również jest spokojna – kolonie zostały skontrolowane i ocenione jako bezpieczne.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Czajkowski podkreślił, że zdecydowana większość obozów znajduje się na terenach leśnych, ale zapewnił, że nad bezpieczeństwem czuwa kadra leśników, a Zakłady Usług Leśnych są w gotowości do ewentualnych działań.

Hydrologicznie sytuacja oceniana jest jako stabilna. Choć w północnej części regionu prognozy meteo niosą ryzyko wystąpienia tzw. cofki, to tamtejsze rezerwy retencyjne są jeszcze dostępne. Również warunki atmosferyczne wykazują tendencję poprawy, jednak wszystkie służby pozostają w stanie podwyższonej gotowości.

Wicewojewoda Mateusz Szauer podsumował spotkanie, wydając zalecenia zachowania pełnej gotowości powiatowych i gminnych struktur zarządzania kryzysowego, utrzymania całodobowej dostępności magazynów interwencyjnych, bieżącego raportowania sytuacji oraz śledzenia komunikatów meteorologicznych i hydrologicznych. W przypadku wydania ostrzeżeń trzeciego stopnia dla któregokolwiek z obszarów województwa, zespoły kryzysowe w terenie mają zostać natychmiast zwołane, a działania ewakuacyjne uruchomione bez zwłoki.

– Mimo poprawiających się prognoz, nie zmniejszamy czujności. Wypoczynek dzieci, bezpieczeństwo mieszkańców i ochrona infrastruktury to dziś nasz priorytet. Dziękuję wszystkim służbom i samorządom za zaangażowanie i gotowość – dodał wicewojewoda Szauer na zakończenie spotkania.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz