Diety dla pań

W portalu diety.nfz.gov.pl pojawił się nowy program żywieniowy przygotowany specjalnie dla kobiet z zespołem policystycznych jajników. Ponadto plan żywieniowy dla cukrzyków został rozbudowany o kolejne przepisy. Z diet od Narodowego Funduszu Zdrowia korzysta ponad 780 tys. osób. Portal jest bezpłatny i oferuje przepisy na zdrowe, proste i smaczne dania, które można przygotować samodzielnie w domu.

Dlaczego warto korzystać z portalu Diety NFZ?

 

Portal Narodowego Funduszu Zdrowia promuje zdrowe nawyki żywieniowe i wspiera osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej diety. Przepisy są zdrowe i smaczne. Do tego są proste i szybkie w przygotowaniu.

Portal oferuje:

11 planów żywieniowych opartych na diecie DASH (dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia)

  • możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika

  • plan żywieniowy dla całej rodziny

  • listę zakupów do przepisów z planu żywieniowego

  • ponad 8 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków

  • kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami

  • artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania

  • e-booki z przepisami.

Bez logowania można pobrać bezpłatny jadłospis na 3 dni. Po założeniu konta użytkownik otrzymuje menu na 28 dni.

Kolejne przepisy do wyboru i nowy plan żywieniowy

Korzystanie z portalu Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne. Podobnie jak wszystkie materiały edukacyjne, które można znaleźć i pobrać z portalu.

— Stale rozwijamy nasz portal diety.nfz.gov.pl. Pojawiają się w nim nowe i praktyczne funkcjonalności. Poszerzamy również ofertę planów żywieniowych i bazę przepisów, w już dostępnych jadłospisach. To, co wyróżnia Diety NFZ, to przepisy przygotowane specjalnie dla osób z konkretnymi problemami zdrowotnymi, np. dla osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy chorych na otyłość - podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Niedawno w portalu pojawiły się:

  • nowe przepisy w planie DASH Cukrzyca

  • nowy plan żywieniowy DASH PCOS.

Plan DASH PCOS powstał z myślą o kobietach ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników. W tej chorobie odpowiednia dieta może wspomóc leczenie i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Dieta DASH PCOS w połączeniu z aktywnością fizyczną jest dużym wsparciem w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Głównym założeniem tej diety jest zadbanie o zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze o działaniu przeciwzapalnym i niskim indeksie glikemicznym.

Nowe funkcjonalności

Oprócz nowych posiłków portal zyskał nowe, praktyczne funkcje dla każdego użytkownika.

Portal oferuje już:

  • wybór liczby posiłków od 3 do 5 na dzień

  • możliwość wykluczenia z jadłospisu produktów zawierających gluten, laktozę, mięso oraz ryby i owoce morza.

Diety NFZ w liczbach

Z portalu diety.nfz.gov.pl korzysta już ponad 780 tys. osób.

35% użytkowników, którzy pobierają nasze darmowe jadłospisy z portalu Diety NFZ, to osoby, których BMI (ang. Body Mass Index, czyli wskaźnik proporcji wzrostu do wagi.) jest prawidłowe. Oznacza to, że mimo prawidłowej wagi, chcą z nami dbać o swoje nawyki żywieniowe. 33% użytkowników to osoby, które mają nadwagę. Z portalu korzystają także osoby z otyłością oraz niedowagą.

48% naszych użytkowników deklaruje, że ich aktywność fizyczna jest niska. A 25% zaznacza jej całkowity brak.

Który plan jest najpopularniejszy?

Najwięcej użytkowników korzysta z planu żywieniowego Nadwaga i Otyłość (33,4% wszystkich planów). Drugim najczęściej wybieranym planem jest Classic (31,3% wszystkich planów). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można przygotować zbilansowane posiłki dla całej rodziny.

Wsparcie specjalisty ds. profilaktyki i ochrony zdrowia

Obsługa portalu diety.nfz.gov.pl jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wypełnić krótką ankietę dotyczącą naszych parametrów (wagi, wzrostu, BMI) i stylu życia, żeby cieszyć się gotowymi przepisami. Aktualne pomiary można wykonać w samoobsługowym kiosku profilaktycznym znajdującym się w Sali Obsługi Klienta W-M OW NFZ przy ul. Głowackiego 14.

Na miejscu uzyskamy także wsparcie specjalisty ds. profilaktyki i ochrony zdrowia, który w razie potrzeby omówi uzyskane przez nas wyniki oraz udzieli szczegółowych informacji na temat portalu Diety NFZ oraz realizowanych przez Fundusz programów profilaktycznych.

Agnieszka Budziszewska

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz