Tak, w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
2. Czy jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych mogę otrzymać dodatek solidarnościowy?
Jeśli spełnisz wszystkie warunki przewidziane w ustawie, otrzymasz dodatek solidarnościowy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli urząd pracy wypłaci Ci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje Ci dodatek solidarnościowy, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek.
3. Ile będę czekać na wypłatę dodatku solidarnościowego?
Dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.
4. Czy dodatek solidarnościowy otrzymam za 3 miesiące niezależnie od tego, kiedy złożę wniosek?
Dodatek solidarnościowy możesz otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Np. jeśli złożyłeś wniosek w lipcu, to dodatek dostaniesz przez 2 miesiące (w lipcu i sierpniu).
5. Czy wniosek mogę złożyć osobiście w ZUS lub wysłać pocztą?
Zgodnie z ustawą, wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – jest to wniosek o symbolu EDS (instrukcja wypełnienia wniosku EDS – plik doc 597kb). Dokument możesz podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.
6. Gdzie na portalu PUE mogę sprawdzić czy został mi przyznany dodatek solidarnościowy?
Informację o przyznanym dodatku znajdziesz na profilu Ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości” w skrzynce odbiorczej. Jeśli nie spełnisz warunków do przyznania tego dodatku to w tym samym miejscu zamieścimy dla Ciebie decyzję odmowną. Decyzję musisz podpisać podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (e-dowód) lub kwalifikowanym certyfikatem.
7. Czy muszę podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni?
Nie musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni. Musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
8. W jakiej kwocie zostanie mi wypłacony dodatek solidarnościowy, jeśli w czerwcu pobrałem zasiłek dla bezrobotnych?
Jeśli w czerwcu pobrałeś zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku dla bezrobotnych.
9. Obecnie mam zajęcie komornicze, czy komornik będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego?
Komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.
10. Czy podleganie w KRUS jako domownika uniemożliwia mi uzyskanie dodatku solidarnościowego?
Podleganie ubezpieczeniom społecznym w KRUS jako domownik uniemożliwia uzyskanie prawa dodatku solidarnościowego.
11. W ustawie jest zapis, że przysługuje osobie, z którą po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy istotne jest z czyjej inicjatywy umowa została rozwiązana – pracodawcy, czy pracownika?
Umowa o pracę musi być rozwiązana za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę, a czyli z inicjatywy pracodawcy.
12. Czy jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc będzie przysługiwał mi dodatek solidarnościowy w pełnej kwocie?
Jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc dodatek solidarnościowy nie przysługuje ponieważ w tym miesiącu osoba podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
13. Osoba ma rozwiązaną umowę o pracę po 15 marca 2020 r., ale od razu jest na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia – czy przysługuje jej dodatek solidarnościowy?
Takiej osobie przysługuje dodatek solidarnościowy. W związku z przyznaniem dodatku solidarnościowego nie przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.
14. Jeśli w danym miesiącu osoba uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. od 15 sierpnia podejmie pracę) to będzie miała prawo do dodatku solidarnościowego za cały miesiąc?
Jeśli w danym miesiącu osoba taka uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. podejmie pracę)to nie będzie miała prawa do dodatku solidarnościowego za ten miesiąc.
Anna Ilukiewicz
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz