Drogie „zwiedzanie”

Wiosną, a szczególnie w ostatnich dniach, nie brakuje ciekawskich zobaczenia granicy państwowej.

 

Na wschodnim odcinku ochranianym przez W-MOSG, młodzież wkroczyła na pas drogi granicznej. Jak się okazało bez wiedzy rodziców oraz konsekwencji wynikających z owego czynu. Obecnie wobec nieletnich dalsze czynności prowadzi Wydział Rodzinny i Nieletnich we właściwym Sądzie Rejonowym.

Nieco inaczej wyglądało wejście na pas drogi granicznej dwóch mieszkańców Węgorzewa. Tu, to wykroczenie przybrało formę „zwiedzania”. Osoby wjechały prywatnym autem na pas graniczny po czym rozpoczęli wycieczkę wydłuż granicy. Po zatrzymaniu przez pograniczników kierowca przyznał, że widział tablice informujące i ostrzegawcze, jednak pasażer twierdził, że zna przepisy i nic złego się nie stanie. Funkcjonariusze SG uaktualnili wiedzę z zakresu przebywania na pasie drogi granicznej i ukarali mandatem po 100 zł.

Wycieczka dwóch obywateli Niemiec po najbardziej oddalonych zakątkach Mazur również zakończyła się mandatem karnym. Mężczyźni weszli na pas drogi granicznej ignorując tablice informacyjne. Ponadto auto zaparkowali przy szlabanie na drodze, na której obowiązuje zakaz ruchu w obu kierunkach. Przejechane 1,5 km jest niepodważalnym dowodem na złamanie przepisów porządkowych.

Przypominamy: granica Rzeczpospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską w całości pokrywa się z długością województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to zewnętrzna granica strefy Schengen i jej przekraczanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach tj, w przejściach granicznych. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego obowiązuje zakaz przebywania w pasie drogi granicznej na całej długości odcinka granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Konsekwencją nieznajomość przepisów prawa i ciekawości zatrzymanych jest mandat karny gotówkowy.

Źródło: Straż Graniczna

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • sg 2010-04-12 16:45:06 81.15.*.*
    mandat chyba nie tylko gotowkowy..........
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0