W ramach działania POKL 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego udało się pozyskać dofinansowanie na realizację projektu „Umiem – Projektuję – Pracuję”. Głównym założeniem jest wyposażenie dwóch nowych pracowni – grafiki i animacji 3D oraz serigrafii. Zajęcia dodatkowe prowadzone w tych dziedzinach, wizyty studyjne oraz wakacyjne staże to główne elementy dwuletniego projektu.
Sitodruk (serigrafia) to technika wykorzystywana w drukarstwie. Jest jedna z najlepszych i najskuteczniejszych technik druku, mająca zastosowanie w przemyśle tekstylnym, meblarstwie, a nawet w produkcji układów scalonych. Oprócz zastosowania typowo artystycznego ma również bardzo użytkową formę. Stąd duże zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących wykonywać prace w tej technice. Co ważne w Polsce tylko w trzech Liceach Plastycznych kształci się młodzież w tej wąskiej specjalizacji. Mogą on liczyć na pracę w agencjach reklamowych, przemyśle meblarskim, branży BHP i innych. Zastosowanie sitodruku z ukierunkowaniem na jego artystyczną specyfikę pozwoli na przygotowanie absolwentów do rynku pracy, który zakłada i umiejętności techniczne, ale także kreatywność – zaprojektowanie, przygotowanie do druku i sam druk.
Celem zajęć z animacji 3D jest zapoznanie się z tematem interaktywnych mediów i ich wykorzystaniem w sztuce nowoczesnej oraz nabycie umiejętności podstawowego posługiwania się aplikacjami komputerowymi. Uczniowie będą wykonywać: plakaty, kalendarze, fotomontaże, animacje 3D, motion graphics, banery internetowe, stworzą trójwymiarowe modele, poznają zagadnienia dotyczące produkcji filmowej – powstaną filmy animowane w technice 3D. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana przez agencje reklamowe i studia filmowe na całym świecie. Zajęcia animacji i filmu zostały wybrane przez uczniów chcących rozwijać się w przyszłości w kierunku nowoczesnych technologii komputerowych. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów rośnie w bardzo dużym tempie tak samo jak postęp technologiczny wykorzystywanego sprzętu. Uczniowie Liceum Plastycznego to osoby łączące w sobie zarówno pasje artystyczne, jak i szeroko rozumiane zdolności warsztatowe. Taki właśnie model absolwenta – plastyka staramy się wytworzyć.
Uczniowie dwa razy w semestrze wezmą udział w wizytach studyjnych w firmach projektowych, agencjach reklamowych, poligraficznych, studiach designu. W tym czasie zapoznają się ze specyfiką przedsiębiorstw oraz zobaczą, jak proces twórczy przekłada się na faktyczny produkt. Na specjalnych warsztatach zrealizują projekty. W tych firmach w lipcu i sierpniu zostały zaplanowane miesięczne staże. Uczniowie będą obserwować i brać czynny udział w procesie technologicznym oraz poszukiwać niestandardowych rozwiązań.
Projekt pokaże rolę projektowania, designu w kształtowaniu nowych produktów, umożliwi sprawdzenie wiedzy i umiejętności młodych ludzi w wymiarze praktycznym.
Dominika Lewicka-Klucznik
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz