Inicjatywa młodzieżowa Sieci ATOMY, to działanie realizowane przez uczestników projektu – zarówno kadrę, jak i wolontariuszy działających na rzecz organizacji członkowskich. Tematyka przedsięwzięć zależała od pomysłowości inicjatorów czyli od animatorów Sieci lub od samej młodzieży. Pierwsi stale wspierali działania drugich odpowiednio wykorzystując potencjał i zasoby każdej organizacji. I tak, mogliśmy wziąć udział w Rajdzie Rowerowym zorganizowanym w Zalewie, w Festiwalu Gier w Ełku czy w Europejskim Tygodniu Młodzieży w Elblągu. Młodzi decydowali również o formach podejmowanych przez siebie inicjatyw. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się różnorodnością, biorąc udział w happeningach (Strajk Młodych w Elblągu), warsztatach (warsztaty fotograficzne w Elblągu), akcjach (Akcja pisania listów – Amnesty International w Morągu), kampaniach (kampania na rzecz ośrodka Monar-Markot w Ełku-Zwykłe rzeczy od niezwykłych ludzi) czy wreszcie zlotach Sieci – najmilej wspominanych przez młodzież. Inicjatywy kierowane były, nie tylko do uczestników projektu, ale także do społeczności lokalnej. Dzięki temu wzrastała świadomość mieszkańców na temat działalności organizacji młodzieżowych w regionie, a dodatkowo widoczna była integracja środowisk. Ważnym elementem podczas podejmowania inicjatyw była współpraca z przedstawicielami administracji publicznej – urzędami, szkołami, bibliotekami czy ośrodkami kultury. Bez wsparcia takich instytucji realizacja przedsięwzięć byłaby trudniejsza chociażby ze względu na brak przestrzeni do działania czy odpowiednich sprzętów, o czym również mowa w opracowanym przez nas dokumencie Kierunki Polityki Młodzieżowej. Cenne jest także wsparcie w zakresie promocji inicjatyw podejmowanych przez młodych oraz wszelkie wsparcie finansowe w postaci dotacji czy współfinansowania, dzięki czemu akcje mogą być przygotowane w sposób profesjonalny i poszerzać kręgi odbiorców w przyszłości.
Zloty młodzieżowe, to najchętniej inicjowane przedsięwzięcia. Odpowiadają one na jedno z głównych działań podejmowanych przy tworzeniu Sieci Organizacji Młodzieżowych ATOMY czyli integrację. Podczas kilkudniowego wydarzenia, którego program przewiduje liczne warsztaty, targi informacji oraz konkursy, uczestnicy mają okazję poznać siebie nawzajem i nawiązać nowe kontakty. W czasie zlotów jest również miejsce na konsultacje dokumentów Sieci, na wypowiedzi młodych odnośnie ważnych dla nich kwestii, a także na doradztwo i wsparcie dla liderów organizacji. Wszystko to, w przystępny sposób, podczas dobrej zabawy, która niewątpliwie wpływa na integrację i zacieśnianie więzi wewnątrz Sieci, co daje pole do generowania nowych pomysłów na wspólne inicjatywy.
W czasie trwania projektu zorganizowano 4 zloty. Organizacji dwóch podjął się subregion Morąg. Inicjatorem działań była animatorka subregionu – Ada Sałak, która czuwała nad organizacją przedsięwzięcia i koordynowała zadania realizowane we współpracy z organizacjami i grupami nieformalnymi zrzeszonymi w Sieci. W projekcie wzięli udział, zarówno członkowie organizacji, wolontariusze, jak i pracownicy młodzieżowi. Wykorzystane zostały zasoby będące w posiadaniu organizatora Zlotu czyli Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Morągu. Ograniczyło to wydatki uczestników do minimum – i taki jest właśnie zamysł działania Sieci – mówi koordynatorka ATOMów, Ania Śledzińska – działając wspólnie mamy dostęp do większej ilości zasobów niż każda organizacja miałaby z osobna. Współpracując w Sieci wymieniamy się zarówno swoimi doświadczeniami, wiedzą czy umiejętnościami, jak i zapleczem sprzętowym. Udostępniamy swoje pomieszczenia oraz użyczamy zasobów, które posiadamy, innym członkom Sieci, co daje dużo więcej możliwości podczas podejmowania i realizowania inicjatyw młodzieżowych. Zlot w Morągu był tego doskonałym przykładem. W całości został zaplanowany i przygotowany przez młodych ludzi skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Morągu. Młodzież odpowiedzialna była za wystrój sal, promocję wydarzenia, organizację pobytu dla gości oraz posiłki. Tematem przewodnim zlotu była Szkoła Magii i Czarodziejstwa Harrego Pottera, przez co zorganizowane na miejscu konsultacje kierunków polityki młodzieżowej przekute zostały na atmosferę Hogwartu i pokazały, że plany strategiczne nie muszą być nudne i doskonale mogą wpisać się w charakter każdego spotkania.
Inicjatywy młodzieżowe Sieci ATOMy pokazują, że młodzież chce działać i działa. Młodzi sami podejmują się realizacji przedsięwzięć, które wydają się im ciekawe. Przy odpowiednim wsparciu i współpracy w Sieci możemy wykorzystać kreatywność i potencjał młodych na rzecz ich własnego rozwoju, jak i rozwoju społeczności lokalnych.
Monika Szenfer
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz