Zastosowane ułatwienia w przekraczaniu granicy w ramach małego ruchu granicznego zdały egzamin. Wychodząc naprzeciw stale zmieniającej się sytuacji na granicy polsko-rosyjskiej, służby graniczne i celne w ciągu kliku ostatnich miesięcy wprowadziły szereg zmian w organizacji kontroli.
Usprawnieniem w obszarze przepływu osób przez granicę państwową było uruchomienie m.in. tzw. systemu ONE STOP (tylko jedno zatrzymanie autokaru), czy systemu ONE STOP-terminalowy w stosunku do pojazdów osobowych.
Dodatkowe korzyści przyniosła eliminacja czynności służbowych, które były dublowane przez obie służby. Podróżni mogą wybrać spośród większej ilości zielonych pasów, a od pewnego czasu również z utworzonych specjalnych pasów TAX-FREE dla osób korzystających z odliczeń podatku VAT. W placówkach Straży Granicznej stale zwiększana jest obsada kadrowa.
Straż Graniczna prowadzi ciągły monitoring skali natężenia i trendów ruchu granicznego. Celem obserwacji zjawiska jest optymalne zarządzanie siłami i środkami własnymi dla zapewnienia maksymalnej przepustowości przejść granicznych i płynności ruchu granicznego. Przyjęty system planowania służb opiera się na wynikach monitoringu, przez co w sytuacjach prognozowanego wzrostu ruchu granicznego, do kontroli kierowani są dodatkowi funkcjonariusze.
Służby graniczne kilka razy w roku prowadzą wspólne badania czasu kontroli granicznej samochodów osobowych we wszystkich drogowych przejściach granicznych. Liczymy czas od momentu wjazdu pojazdu na polską stronę przejścia granicznego do chwili zakończenia czynności kontrolnych. Ostatnie badanie wykazało że średni czas pobytu podróżnego na przejściu granicznym wynosi około 24 minut.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz