Dzika przyroda od zawsze przyciągała swą różnorodnością, harmonią i pięknymi barwami. To dlatego tak chętnie ją fotografujemy. A że teraz dzięki smartfonom możemy robić zdjęcia właściwie w każdej chwili, jest o to znacznie łatwiej. Chociaż w przypadku dzikiej przyrody złapanie odpowiedniego momentu bywa trudne.
Ossi Saarinen – helsiński fotograf przyrody we współpracy z Nokia Mobile przygotował kilka praktycznych wskazówek dla wszystkich tych, którzy chcieliby uchwycić piękno otaczającego nas świata za pomocą telefonu komórkowego. Ossi wyposażony w smartfon Nokia X30 5G wykonał serię zdjęć, pokazujących przyrodę Helsinek.
Efekt? Imponujący. Ossiemu udało się złapać pięknie pozującą wiewiórkę, mysz wychylającą się z norki i sikorę lądującą na śniegu. – Najtrudniej było uchwycić mysz. To płochliwe zwierzę, dlatego masz tylko kilka sekund na zrobienie zdjęcia. Kiedy zobaczyłem żółtą mysz biegnącą do norki, ustawiłem Nokie X30 5G na małym statywie i czekałem. Po kilku minutach wystawiła głowę i za pomocą pilota udało mi się zrobić fotkę – powiedział Saarinen.
– Zdjęcia Ossiego pokazują, że by zrobić dobrą fotografię dzikiej przyrody wcale nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu, ani nie musisz ruszać na daleką wyprawę. Nokia X30 5G ma nasz najlepszy w historii aparat PureView i wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz optyczną stabilizację obrazu (OIS) do robienia wyraźnych i ostrych zdjęć o wysokiej szczegółowości, co naprawdę widać na tych zdjęciach – mówi Markus Kangas, Nordic Marketing Manager, HMD Global producenta telefonów Nokia.
Jak fotografować dziką przyrodę? Pięć wskazówek od Ossiego Saarinena:
1. Poznaj swój cel
Jeśli chcesz zrobić zdjęcie konkretnego zwierzęcia, poświęć chwilę by dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Sprawdź: gdzie mieszka? O jakiej porze jest aktywne? Czy jest płochliwe?
2. Odpowiednio dobierz ustawienia
Ponieważ zwierzęta często są w ruchu, może być konieczne wprowadzenie automatycznych ustawień aparatu, aby je uchwycić. Upewnij się, że masz wystarczająco szybki czas otwarcia migawki, aby uchwycić ruch. Wiele gatunków zwierząt jest aktywnych tylko o zmierzchu i o świcie, więc może być również konieczne zwiększenie ISO i użycie szerokiej przysłony, aby zrobić zdjęcia przy słabym oświetleniu.
3. Zabierz ze sobą dodatkowy sprzęt
Użyj statywu by poprawić stabilność telefonu. Możesz też zabrać ze sobą pilot, który pozwoli zostawić smartfona bliżej i odejść kilka kroków dalej i zrobić zdjęcia z odległości, co może pomóc w uchwyceniu bardziej płochliwych zwierząt.
4. Skieruj kadr na oczy zwierzęcia
Inne części ciała mogą być nieco rozmyte, ale dobrze sfotografowane oczy może sprawić, że zdjęcie nadal będzie dobre. Jeśli to możliwe – użyj automatycznego ustawienia ostrości. To znacznie skróci czas robienia fotki, a to może być kluczowe w przypadku dzikiej przyrody, zwierzęta są płochliwe i często mamy tylko krótką chwilę, by je sfotografować.
5. Bądź cierpliwy
Niektóre zwierzęta są bardziej płochliwe niż inne. Twoje opcje to dobrze się ukryć lub zdobyć zaufanie, by móc się zbliżyć. W każdej sytuacji ważne jest, aby być cicho i unikać wszelkich nagłych ruchów lub dźwięków. Jednak nigdy nie możesz kontrolować natury i czasami może to zająć godziny – a nawet dni – aby uzyskać zdjęcie, którego chcesz. Nie pozwól, by nieudane wyprawy fotograficzne cię powstrzymały – kiedy w końcu uda ci się zrobić zdjęcie, jest ono warte całej ciężkiej pracy!
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz