Dzwoni dla samorzadów

Samorządy w całej Polsce mają tylko do 17 września czas na złożenie wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Strzelnica w powiecie”. Program, realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej od 2018 roku, oferuje wsparcie finansowe do 80% kosztów inwestycji, co daje unikalną szansę na rozwój infrastruktury strzeleckiej w regionach. Termin mija nieubłaganie, a to ostatni moment na skorzystanie z dostępnych funduszy. Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na realizację programu jeszcze 18 630 000 zł do wykorzystania w 2024 roku.

Już od września wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywał nowy program zajęć strzeleckich w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Przez ostatnie dwa lata samorządy miały możliwość budowy strzelnic, aby wspierać ten nowy program, jednak nie wszystkie regiony zdążyły skorzystać z tej szansy.

Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego budowę, remonty i utrzymanie strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i organizacji proobronnych. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod taką inwestycję nie wszędzie jest jednak możliwe. Doskonałą alternatywą dla klasycznej strzelnicy jest strzelnica wirtualna. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko do 17 września, co oznacza, że czasu na realizację formalności jest coraz mniej.

Do tej pory, w ramach programu powstały już 22 strzelnice pneumatyczne, 5 klasycznych oraz aż 288 wirtualnych. Największą popularnością cieszą się one we wschodniej Polsce, gdzie województwo podkarpackie i lubelskie przodują w liczbie nowych inwestycji. Na Mazowszu również nie brakuje nowych strzelnic – powstało tam 26 wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczna. Tymczasem zachodnia Polska, jak województwo lubuskie, ma znacznie mniej takich obiektów – jedynie 7 wirtualnych strzelnic. Program „Strzelnica w powiecie” nadal dysponuje środkami – Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na jego realizację jeszcze 18 630 000 zł do wykorzystania w 2024 roku. Jednak, aby skorzystać z tych funduszy, samorządy muszą złożyć wnioski do 17 września.

– „»Strzelnica w powiecie« jest szansą na upowszechnienie strzelectwa w całej Polsce. Dostęp do nauki mogą zyskać również mniejsze ośrodki miejskie. W programie chodzi głównie o naukę bezpiecznego posługiwania się bronią palną i stworzenie do tego bezpiecznych warunków. Jeśli ktoś w wieku szkolnym pozna te wartości, a następnie wybierze ścieżkę życiową prowadzącą przez mundur np. policyjny lub wojskowy, ma na starcie zakorzenione w sobie prawidłowe nawyki. Program jest realizowany na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, że powiaty, które występują o dofinansowanie, nie powinny czekać na ostatnią chwilę. Termin aktualnego naboru upływa już 17 września. Ważne, żeby powiaty nie czekały do ostatniej chwili z wypełnieniem i wysyłką wniosków, ponieważ często wymagają one modyfikacji, na które może zabraknąć czasu” – mówi Paweł Mateńczuk, pseudonim „Naval”, weteran jednostki wojskowej GROM, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw warunków służby wojskowej.

Jak zaznacza mjr Renata Mycio, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji – „Najczęściej pojawiającym się problemem przy składaniu wniosków jest niedotrzymanie terminu wskazanego w konkursie. Wnioski można składać od 22 kwietnia do 17 września, gdzie 17 września to moment, w którym dokumenty muszą być już zarejestrowane w kancelarii Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Innym błędem jest składanie wniosków na nieaktualnych formularzach. Przed przystąpieniem do konkursu należy pobrać aktualne druki dostępne na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej, a następnie dokładnie je wypełnić i dołączyć wszystkie wymagane załączniki. Warto złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć czas na ewentualne poprawki”.

Warto również wspomnieć o równoległym „Programie upowszechniania strzelectwa na lata 2023-2025”, realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym. Program ten wspiera promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez zajęcia strzeleckie, które są prowadzone z wykorzystaniem mobilnych strzelnic i replik broni laserowej. Szczególnie popularnym narzędziem w szkoleniu młodzieży jest trenażer strzelecki WISŁA od Milisystem S.A., który umożliwia kompleksowy trening strzelecki w bezpiecznych warunkach.

System szkolenia WISŁA to zaawansowane rozwiązanie, przeznaczone dla treningu strzeleckiego, zapewniające realistyczne doświadczenia. Pozwala na trening z wykorzystaniem własnej broni palnej lub specjalnych replik, łącząc technologię komputerową z systemami laserowymi. Co ważne, pozwala uniknąć używania amunicji ślepej, dzięki czemu jest w 100 proc. bezpieczna. 

Jan Kempara, generał dywizji WP w stanie spoczynku i prezes Milisystem S.A., podkreśla znaczenie nowoczesnych technologii w edukacji strzeleckiej: – „Jednym z kluczowych elementów wspierających program »Strzelnica w powiecie« jest trenażer strzelecki WISŁA. To zaawansowane technologicznie urządzenie, które umożliwia kompleksowy trening strzelecki, uwzględniając różne scenariusze, jak tory strzeleckie, warunki atmosferyczne i inne czynniki wpływające na celność. Mobilność i łatwość obsługi tego sprzętu czynią go idealnym rozwiązaniem dla szkół, gdzie wystarczy jedynie pomieszczenie, które można zaciemnić. Podczas szkolenia korzystamy z rzutnika, specjalistycznego oprogramowania oraz replik broni emitujących bezpieczne dla oczu wiązki laserowe.”

Marian Ślimak, były oficer JW GROM i dyrektor zarządzający w Milisystem S.A., zauważa natomiast powrót edukacji obronnej do szkół i jej pozytywny wpływ na młodzież: – „Edukacja dla bezpieczeństwa rozwija umiejętności, takie jak dyscyplina, koncentracja, precyzja i refleks – cechy przydatne nie tylko na strzelnicy, ale i w codziennym życiu. Wzmacnia też postawy proobronne i patriotyczne, budując wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Dla części uczniów będą to kolejne zajęcia do zaliczenia, ale są też tacy, którzy odkryją w sobie pasję do strzelectwa sportowego lub zainspirują się do kariery w służbach mundurowych."

Więcej informacji na temat zasad składania wniosków o dofinansowanie zakupu wirtualnej strzelnicy w ramach projektu „Strzelnica w powiecie” można znaleźć na każdej stronie lokalnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, które rozpatrują wnioski, a także na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. Termin nadsyłania wniosków mija 17 września. 

 

Szymon Łagowski

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz