Europejska konferencja nt. szkolnictwa służb granicznych na Malcie

W dniach 29-30 listopada 2011 roku na Uniwersytecie Maltańskim w Valletta odbyła się Pierwsza Europejska Konferencja poświęcona europejskim programom nauczania w służbach granicznych na poziomie szkolnictwa wyższego pod nazwą 1st European Conference Europen Curricula for Border Guard Mid-level and High-level Education zorganizowana przez Agencję Frontex.

 

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele instytucji związanych ze szkoleniem służb granicznych 17. krajów europejskich oraz przedstawiciele organizacji związanych z edukacją w Europie (Genewskiego Centrum Demokratycznej Kontroli Sił ZbrojnychDCAF oraz UNHCR).

 

Celem konferencji było zapoczątkowanie dyskusji na temat korzyści płynących z wprowadzenia wspólnych standardów w edukacji służb granicznych. Panele dyskusyjne poświęcono procesowi bolońskiemu i kopenhaskiemu oraz ich wpływowi na procesy edukacyjne na poziomie poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także idei wspólnych europejskich standardów w procesie edukacji służb granicznych. Ważnym elementem dyskusji była harmonizacja działań edukacyjnych w zakresie szkolnictwa wyższego prowadząca do powstania rozpoznawalnego i uznawanego w całej Europie dyplomu licencjackiego i magisterskiego w specjalizacji granicznej.

 

Polską Straż Graniczną reprezentowali: Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej Pan płk SG Andrzej Rytwiński, Kierownik Zespołu Języków Obcych Zakładu Humanistycznego Pani kpt. SG Iwona Marczuk oraz Pani Dita Nowicka - zastępca naczelnika Wydziału Organizacji i Koordynacji Szkolenia Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Przedstawicielka Centrum Szkolenia SG zaprezentowała model szkolenia zaimplementowany przez Straż Graniczną w Polsce. W swoim wystąpieniu odniosła się również do założeń procesu kopenhaskiego podkreślając, iż szkolenie funkcjonariuszy SG jest szkoleniem zawodowym, przygotowującym do wykonywania ustawowych zadań SG, natomiast Pani Dita Nowicka, jako uczestnik panelu dyskusyjnego, przedstawiła uwarunkowania wyboru systemu szkolenia zawodowego w Polsce. W czasie dyskusji poruszono także zagadnienia związane z mobilnością, e-learningiem oraz procesem uczenia się przez całe życie.
 Iwona Marczuk

Źródło: SG

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz