Niebezpiecznym znaleziskiem okazała się bomba lotnicza SC 250 o wadze około 250 kg, pochodząca z czasów II wojny światowej. Na brzeg wydobyli ją nurkowie z grupy nurków minerów z 13 dywizjonu trałowców w Gdyni.
W trakcie prowadzonych działań ustalono ilości ewakuowanych obiektów i podmiotów zaznaczając na mapie sytuacyjnej promienie 100, 300 i 500 metrów. Wstrzymana została praca Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, a wszyscy funkcjonariusze zaangażowani zostali do działań. Pojazdy pożarnicze zostały wykorzystane do zabezpieczenia ciągów komunikacyjnych. Funkcjonariusze policji i strażacy informowali mieszkańców okolicznych obiektów o konieczności ewakuacji.
Łącznie ewakuowano około 300 osób. Sytuacja na bieżąco była analizowana przez sztab akcji, który składał się z przedstawicieli PSP, Policji, wojska, V-ce Starosty Powiatu Braniewskiego oraz pracowników Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Powiatu Braniewskiego i Urzędu Miasta Braniewa.
W działaniach, które trwały około dwóch godzin uczestniczyli: strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, żołnierze Patrolu Saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, grupa nurków minerów z 13 Dywizjonu Trałowców w Gdyni, karetka wojskowa, V-ce Starosta Braniewski Mirosław Kudliński, przedstawiciele Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Urzędu Miasta w Braniewie.
Od redakcji: w 2020 r. zamieściliśmy artykuł pt. 1945. Bombardowania Braniewa https://braniewo.com.pl/artykul,1945-bombardowania-braniewa,732.html. Według naszych informacji mogła to być podobna niemiecka bomba lotnicza typu SD-250, których 26 sztuk zrzuciło lotnictwo sowieckie na Braniewo w dniu 7.03.1945 r.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz